Materace hybrydowe łączą w sobie zalety różnych rozwiązań, idealnie balansując solidne wsparcie sprężyn i komfort elastycznej pianki. Czym charakteryzuje się materac-hybryda i kto skorzysta z jego innowacyjnych właściwości?
Czym jest materac hybrydowy?
W świecie materacy mianem „hybrydy” określa się modele złożone z dwóch lub większej ilości różnych materiałów. Chociaż ich finalny skład zależy w dużej mierze od producenta, materace hybrydowe są najczęściej zbudowane z:
- bazy wypełnionej stalowymi sprężynami,
- zewnętrznej warstwy pianki,
- dodatkowych elementów, np. chłodzących pianek czy mat podwyższających twardość materaca.
Połączenie mechanizmów znanych z materacy sprężynowych i piankowych pozwoliło na stworzenie rozwiązania o innowacyjnych właściwościach. Materace hybrydowe integrują w sobie zalety „obu światów”, dzięki czemu oferują optymalne wsparcie dla kręgosłupa, a przy tym są niezwykle komfortowe.
Na przestrzeni ostatnich lat „hybryda” stała się niezwykle modnym określeniem. W ofercie niemal każdego producenta znajdziemy modele hybrydowe, które… z prawdziwą hybrydą, niestety, mogą nie mieć nic wspólnego. Materace sprężynowe z reguły są wykończone warstwą elastycznej pianki – nie oznacza to jednak, że powinny być przypisane do kategorii hybrydowej.
Właściwe materace hybrydowe są złożone z wysokich blatów pianki, które układają się w wiele warstw. Taka konstrukcja materaca sprawia, że jest on znacznie wyższy niż standardowe rozwiązania dostępne na sklepowych półkach (jego wysokość może sięgać nawet 25-30 cm). Wielowarstwowa struktura materaca odpowiada za specyficzne uczucie, którego doświadczysz, kładąc się na jego powierzchni – coś pomiędzy „zatapianiem” się w mięciutkiej piance, a odczuciem sprężystości typowym dla klasycznych materacy.
Rodzaje materacy hybrydowych
Właściwości konkretnego modelu hybrydowego będą ściśle powiązane z materiałami, które wykorzystano przy produkcji materaca. To, z jakich surowców został zbudowany materac przełoży się na cenę, trwałość, a także właściwości prozdrowotne i komfort rozwiązania.
I tak, rozważając warstwę sprężynową, w rdzeniu materaca mogą znaleźć się:
- sprężyny bonellowskie – standardowe sprężyny w kształcie klepsydry połączone ze sobą sztywnym drutem,
- kieszeniowe – niewielkie sprężynki ulokowane w osobnych, płóciennych kieszonkach charakterystyczne dla udoskonalonych rozwiązań sprężynowych. W zależności od zagęszczenia sprężyn wyróżnia się modele pocket, multipocket bądź luxpocket.
Do stworzenia warstwy piankowej stosuje się pianki poliuretanowe, wysokoelastyczne, termoelastyczne lub lateksowe. Wierzchnia warstwa może być dodatkowo wzmocniona o pianki podwyższające twardość lub chłodzące, które zapewnią optymalny komfort termiczny – w ten sposób został zaprojektowany np. model Hilding Dance.
W materacach hybrydowych Hilding połączono materiały o najwyżej jakości: technologiczne zaawansowane 7-strefowe sprężyny kieszeniowe (w zależności od modelu, MultiPocket lub Pocket Plus) i wysokoelastyczną piankę HR.
Materac hybrydowy – zalety i wady
Zestawienie sprężyn i pianek w jednym sprzęcie pozwoliło na zachowanie najlepszych cech, a przy tym wyeliminowanie niedoskonałości typowych dla każdego mechanizmu z osobna.
- Wysoki komfort materacy piankowych
Materace hybrydowe są niezwykle komfortowe. Dzięki temu, że sprężyny zostały pokryte grubą warstwą pianki, użytkownik śpiący na modelu hybrydowym doświadcza przyjemnego uczucia zapadania się. Pianka aktywnie reaguje na ciężar ciała, precyzyjnie otulając sylwetkę. Dopasowując się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, niweluje nacisk na sylwetkę, a tym samym stwarza idealne warunki do regeneracji mięśni i stawów zmęczonych po całodziennej pracy.
Doświadczenie miękkości może zostać dodatkowo zwiększone przez tkaniny, z których wykonane są pokrowce materaca. Pokrowiec Italiano w modelu Hilding Dance zawiera w swoim składzie wiskozę, dzięki czemu jest aksamitnie miękki i przyjemny w dotyku.
- Solidne wsparcie charakterystyczne dla materacy sprężynowych
Na materacu hybrydowym delikatnie się zapadamy, ale nie „toniemy”, za co często są krytykowane rozwiązania z tanich, niskojakościowych pianek. Baza wypełniona sprężynami zapewnia optymalne wsparcia dla ciała, dzięki czemu czujemy się dobrze zaopiekowani – nasz kręgosłup jest odpowiednio podparty i utrzymywany w naturalnej, esowatej pozycji przez całą noc. Sylwetka – z jednej strony wsparta przez sprężyny, a z drugiej otulona pianką – ma najlepsze warunki do odpoczynku, czego efekty szybko odczują osoby zmagające się z chronicznym bólem pleców.
Mocno zagęszczone sprężyny zapewniają równomierne rozłożenie wsparcia – także na krawędziach materaca – czego niejednokrotnie brakuje klasycznym materacom piankowym. Materac hybrydowy jest ponadto sprężysty i elastyczny, przez co nie ogranicza naszych ruchów i ułatwia zmianę pozycji snu. Wysoka elastyczność punktowa charakterystyczna dla rozwiązań kieszeniowych sprawia, że nawet wtedy, kiedy nieustannie wiercisz się na łóżku, drgania nie przenoszą się po całej powierzchni materaca.
- Wkład o dobrej wentylacji
Materac hybrydowy jest bardziej przewiewny niż rozwiązania wypełnione zbitą pianką. W modelach tego typu powietrze swobodnie krąży między sprężami, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci we wnętrzu materaca i pozwala na regularne odprowadzanie ciepła. Dzięki dobrej wentylacji materac daje delikatne odczucie chłodu, a tym samym ułatwia zapadnięcie w głęboki i spokojny sen. Hybrydy, w których sprężyny dopełniono pianką lateksową o otwarto-komórkowej strukturze mogą pod tym względem deklasować konkurencję.
Na potrzeby osób, które nadmiernie pocą się nocą i mają problemy z regulacją temperatury ciała odpowiada materac Hilding Electro wyposażony w szereg udogodnień takich jak top z wyprofilowanej pianki lateksowej, dodatkowa pianka hybrydową Fusin o podwyższonej odporności na wilgoć i pokrowiec Telcel, który pochłania pot bezpośrednio ze skóry.
Materac hybrydowy, podobnie jak każde rozwiązanie, nie jest pozbawiony wad. Dużym obciążeniem, szczególnie dla seniorów i osób z problemami kręgosłupa, mogą być jego spore rozmiary i wysoka waga. Ze względu na swoje gabaryty, materac ten nie nadaje się do wszystkich łóżek – nie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku łóżek z podnoszonym stelażem czy rozkładanych mebli dla gości.
Wady, które przypisuje się modelom hybrydowym wynikają w dużej mierze z użycia niskojakościowych materiałów. Materace złożone ze sprężyn bonellowskich i prostych pianek poliuretanowych będą tańsze, ale ucierpi na tym ich konstrukcja. W efekcie tańsze modele mogą łatwiej przenosić drgania i szybciej się zużywać w porównaniu do bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Dla kogo materac hybrydowy będzie najlepszym wyborem?
Ze względu na swoje właściwości materace hybrydowe polecane są zwłaszcza:
- dla par
Połączenie sprężyn kieszeniowych i wysokoelastycznych pianek skutecznie redukuje drgania na powierzchni materaca. Porządne modele hybrydowe uginają się wyłącznie w miejscach nacisku, dzięki czemu nie przenoszą falowania wywołanego tym, że partner wstał/położył się lub właśnie zmienił pozycję snu. Materace hybrydowe amortyzują ruch, a tym samym idealnie nadają się do podwójnych łóżek, zapewniając niezmącony i komfortowy sen dla obojga użytkowników.
Jaki materac hybrydowy sprawdzi się w przypadku partnerów o dużej różnicy wagi? Warto zauważyć, że im wyższa jakość materiałów, tym większa ilość punktów podparcia w materacu. Materace o wysokiej elastyczności punktowej np. Hilding Dance mogą być swobodnie używane przez pary, które dzieli nawet ponad 30 kg.
- dla aktywnych i osób ze schorzeniami kręgosłupa
Materac hybrydowy zapewnia optymalne warunki do szybkiej regeneracji mięśni. Odpowiednio stabilizując sylwetkę, pozwala się odprężyć i maksymalnie wykorzystać dobroczynne właściwości snu. Specyficzna konstrukcja materaca pozwala odciążyć te fragmenty ciała, które są najbardziej narażone na nacisk – szyję, plecy, biodra czy ramiona. Tym samym materac hybrydowy może być używany przez wyczynowych sportowców, osoby w procesie rehabilitacji czy chorych z problemami ortopedycznymi.
Materace hybrydowe są uważane za ekskluzywny sprzęt do zadań specjalnych. To prawda – ich właściwości docenią najbardziej wymagający użytkownicy, ale hybrydy swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że… są niezwykle uniwersalne. Dobrze wyśpią się na nich osoby wysokie, niskie, szczupłe, a także te o wysokiej masie ciała.
Artykuł sponsorowany
1 komentarz
[…] Wkład sprężynowy zapewnia odpowiednią sprężystość oraz wysoką elastyczność punktową. Dzięki temu ciężar ciała zostanie rozłożony równomiernie. Sprężyny umieszczone w kieszonkach zapewniają wygodny sen nawet w przypadku par. Z kolei pianka wysokoelastyczna zapewni odpowiednią twardość. Dzięki temu nasz kręgosłup otrzyma potrzebne wsparcie. Natomiast pianka termoelastyczna odpowiada za dopasowanie wpełnienia do kształtu kręgosłupa. Kiedy położymy się na materacu, wkład reaguje na naszą temperaturę i otula nasze ciało. Dzięki temu kręgosłup pozostaje w swojej naturalnej pozycji, a mięśnie mogą się regenerować. Warto również zwrócić uwagę na inne właściwości pianek. Materac hybrydowy Hilding Dance został uzupełniony dodatkową warstwą pianki FloFom, która pozwoli nam uniknąć nadmiernej potliwości. Aby dowiedzieć się więcej, warto zajrzeć również do artykułu: Materac hybrydowy – co wyróżnia te materace? Jak wybrać materac hybrydowy? […]