Różnego rodzaju alergie dotykają obecnie około 30% społeczeństwa. Inna nazwa dla alergii to uczulenie. Polega ono na nadmiernej odpowiedzi organizmu na bodziec zewnętrzny – alergen, który u zdrowej osoby nie wywołuje żadnej reakcji. Objawy nękające chore osoby to katar, łzawienie, kaszel, ale również wysypki, czy skrajnie nawet reakcja anafilaktyczna.
Najczęściej alergie wywołują pyłki roślin i zarodniki pleśni, zwierzęta (sierść, jad owadów błonkoskrzydłych, roztocza kurzu domowego) oraz pokarmy. Jeśli alergen występuje w środowisku okresowo, mówimy o alergii sezonowej. Tak jest w przypadku pylących roślin. Jeśli zaś towarzyszy nam stale, alergię nazywamy całoroczną. Innym rodzajem uczulenia jest wyprysk kontaktowy. Jest to stan zapalny skóry z grudkami, pęcherzykami i strupkami, z którymi współistnieje świąd lub pieczenie. Pojawia się w odpowiedzi na bezpośredni kontakt skóry z substancją alergizującą. W Polsce są to najczęściej nikiel, chrom, perfumy oraz składniki gum.
Sypialnia alergika to miejsce wymagające szczególnego planowania. Należy wystrzegać się materiałów gromadzących kurz, np. firan i zasłon, dywanów czy narzut. Otwarte półki można zastąpić witrynami, gdyż książki i ozdoby są przez nas odkurzane znacznie rzadziej, niż gładkie powierzchnie. Warto zadbać również o oczyszczenie i nawilżenie powietrza w sypialni. Kropkę nad i stanowi materac. W łóżku spędzamy średnio 7-8 godzin każdej doby. Wilgoć, ciepło i złuszczony naskórek stwarzają znakomite warunki dla rozwoju roztoczy i grzybów. Jeśli objawy alergii nasilają się po nocy, szukaj przyczyn właśnie w obrębie łóżka. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie produkcji materacy i hipoalergiczne materiały. Do takich należy lateks. Jest to wydzielina roślin kauczukodajnych o właściwościach antygrzybicznych i antyalergicznych. Odpowiednia budowa materaca zapobiega pochłanianiu wilgoci do jego wnętrza, co znacznie ogranicza rozwój roztoczy. Jeśli dodatkowo cierpimy na bóle pleców i karku, warto zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną wykonaną z tego samego materiału. Zapewni ona odpowiednią stabilizację dla kręgosłupa, a jej kształt powinien być dostosowany do pozycji, w której lubimy spać.
Dodatkowym aspektem wymagającym podkreślenia jest konserwacja produktu. Wiemy, że higiena w otoczeniu osoby cierpiącej na alergię ma kluczowe znaczenie. Nie tylko pościel wymaga częstego zmieniania. Wszystkie materace mają w standardzie zdejmowane pokrowce. Powinny być one prane raz na pół roku. Ze względu na duże rozmiary, uzależnione od wielkości materaca, w tym celu konieczne jest wykorzystanie oferty pralni. Sprytnym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego, cienkiego pokrowca, który mieści się w domowej pralce. Zwłaszcza latem z pewnością docenimy to dobrodziejstwo. Oprócz tego polecane jest częste wietrzenie materaca, zwłaszcza, gdy wyjeżdżamy z domu.
Sen to czas na regenerację i nabranie sił przed kolejnym dniem pracy. Aby codziennie budzić się rześkim i wypoczętym, musimy zadbać o odpowiednie warunki w sypialni. Wygodny materac i poduszka to niestety za mało dla osób chorych na alergie. W tym przypadku, oprócz wygody, ważny jest surowiec użyty do produkcji materaca. Łatwość utrzymania higieny zaprocentuje w przyszłości, zwłaszcza dla osób zapracowanych oraz starszych.
Autor: Ilona Wróblewska-Oniśk – Lekarz
1 komentarz
[…] dobrze wentylowany, w którym nie rozwija się wilgoć (więcej przeczytać można tutaj: https://www.zdrowykregoslup.pl/materac-dla-alergika-na-co-zwrocic-uwage). Kolejnym ważnym czynnikiem jest twardość materaca. Czy ona jest i jaką […]