Maść końska to znany specyfik medycyny naturalnej stosowany na bóle narządu ruchu o różnej etiologii. Mimo dużej konkurencji ze strony preparatów aptecznych, maść końska nadal cieszy się popularnością wśród konsumentów poszukujących alternatywnych metod leczenia. Choć nie jest to rewolucyjny produkt mogący zastąpić regularną aktywność fizyczną, wykonywaną np. w celu złagodzenia bólu kręgosłupa, to dobrej jakości maść końska będzie dla niej solidnym wsparciem.
Czym jest maść końska i co zawiera?
Preparat o nazwie „maść końska” to przeważnie gęsty balsam lub żel, stworzony na bazie ekstraktów ziół i olejków eterycznych wykazujących działanie przeciwzapalne, poprawiające krążenie, rozgrzewające, bądź chłodzące. Najbardziej charakterystycznym składnikiem maści końskiej jest kasztanowiec zwyczajny, w Czechach nazywany „kasztanem końskim” (stąd prawdopodobnie jej nazwa). Owoce kasztanowca były wykorzystywane przez Turków jako środek wzmacniający dla koni pociągowych. Obecnie ekstrakt z kasztanowca odpowiada w produkcie za działanie przeciwzapalne, tonizujące, ściągające i wzmacniające ściany drobnych naczyń krwionośnych.
Oprócz kasztanowca w dobrej jakości maści końskiej znajdziemy również: łagodzący i zmniejszający stany zapalne żywokost, rozkurczowy i przeciwreumatyczny jałowiec, rozgrzewający i pobudzający eukaliptus, czy przeciwobrzękowy i stymulujący krążenie rozmaryn.
W zależności czy zdecydujemy się na maść końską rozgrzewającą, bądź chłodzącą, w składzie pojawią się poprawiające krążenie kamfora, kapsaicyna i cynamon lub odświeżające mentol i mięta pieprzowa.
Właściwości i zastosowanie maści końskiej
Właściwości konkretnej maści zależą od zawartej kompozycji ziół i olejków oraz ich jakości. Nie zawsze maść z najdłuższym składem będzie tą najskuteczniejszą, chociaż tradycyjnie w maści końskiej może znajdować się 25 i więcej ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych. Najczęściej wybierane są one pod kątem działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego, poprawiającego krążenie, rozluźniającego i niwelującego objawy zmęczenia fizycznego.
Maść końską stosuje się przede wszystkim w bólach mięśni i stawów po intensywnym wysiłku fizycznym, przy drobnych urazach i kontuzjach, w łagodzeniu nerwobóli i bóli reumatycznych oraz w celu zniwelowania uczucia zmęczonych i „ciężkich” nóg. Maść rozgrzewającą można użyć również do inhalacji podczas przeziębienia i grypy, smarując nią plecy lub dla poprawy krążenia i rozgrzania zmarzniętych nóg. Ze względu na właściwości poprawiające krążenie, maść końską w niewielkiej ilości wmasowuje się w skalp, aby pobudzić cebulki włosowe do szybszego wzrostu.
Artykuł sponsorowany