Co to jest manualny drenaż limfatyczny?
Manualny drenaż limfatyczny to rodzaj terapii i masażu, stosowanego w przypadku wystąpienia obrzęków limfatycznych. Ma szerokie zastosowanie w wielu schorzeniach i dolegliwościach. Ma za zadanie pobudzić działanie układu limfatycznego i usprawnić odpływ chłonki, ma również właściwości regenerujące i wyciszające tkanki.
Jak wygląda manualny drenaż limfatyczny?
Manualny drenaż limfatyczny rozpoczyna się od opracowania przez fizjoterapeutę kątów żylnych i węzłów chłonnych w okolicach obojczyków, następnie głębokiego opracowania brzucha, dopiero wtedy opracowywana jest okolica objęta obrzękiem (np. kończyna dolna lub górna) i jej okolica spływu. Manualny drenaż limfatyczny składa się z delikatnych technik manualnych, polegających na przesuwaniu skóry i tkanki. Drenaż nie powinien boleć, a wykorzystywana siła nacisku jest mała. Podczas manualnego drenażu limfatycznego nie powinno dojść do zaczerwienienia i przekrwienia tkanek. Do drenażu nie wykorzystuje się oliwki, ani sprzętu i narzędzi, jest wykonywany tylko za pomocą dłoni fizjoterapeuty.
W jakich schorzeniach można zastosować manualny drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być skuteczny już w przypadku małych obrzęków zastoinowych, występujących u osób wykonujących pracę stojąca i siedzącą. W przypadku dużych obrzęków limfatycznych pochodzenia onkologicznego i żylnego, manualny drenaż limfatyczny stosowany jest jako część Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Wtedy w połączeniu ze specjalistycznym bandażowaniem wielowarstwowym oraz dobraniem odzieży kompresyjnej, jest skuteczną metodą redukcji obrzęków. Drenaż może być również zastosowany po operacjach operacjach plastycznych np. abdominoplastyce i liposukcji. Po takich zabiegach obrzęk operowanej okolicy jest duży i odpowiednią terapią jest drenaż limfatyczny, który działa przeciwbólowo i wspomaga regenerację tkanek. W przypadku operacji ortopedycznych, np. endoprotezoplastyki i urazów, manualny drenaż limfatyczny również może być częścią fizjoterapii.
Jakie są przeciwskazania do manualnego drenażu limfatycznego?
Terapeuta powinien przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzić wywiad w celu wykluczenia przeciwskazań. Np. choroby serca, tętniaki i naczyniaki umiejscowione w jamie brzusznej, otwarte rany, poparzenia i inne choroby skóry. Przeciwwskazania te nie są jednak z reguły wykluczające do stosowania kompresji.
Kto może przeprowadzić zabieg manualnego drenażu limfatycznego?
Manualny drenaż limfatyczny powinien wykonać przeszkolony fizjoterapeuta, który odbył kurs Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej i ma doświadczenie w pracy z obrzękami.
Artykuł sponsorowany