Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Ważnym składnikiem jest błonnik, który wspiera pracę układu trawiennego, podnosi odporność, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Dużą popularnością cieszy się błonnik bambusowy, inaczej zwany mąką bambusową. Jakie ma właściwości? Dlaczego warto go stosować?
Mąka bambusowa – co to jest?
Mąka bambusowa jest produkowana z pędów bambusa, które są niezwykle bogate w naturalne włókna roślinne. Mąka jest cennym źródłem witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Zawiera m.in. fitosterole, witaminę C, witaminę B6, potas i wapń, ale jest uboga w węglowodany. Mąka z błonnika nie zawiera glutenu, dlatego polecana jest dla osób, które cierpią na celiakię lub nadwrażliwość na gluten. Błonnik bambusowy składa się głównie z celulozy, która jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i może być dodawana zarówno do potraw, jak i napojów. Jest dobrym wyborem dla osób na diecie niskowęglowodanowej, a także dla wszystkich, którzy chcą włączyć do swojego żywienia zdrowe produkty.
Błonnik bambusowy – właściwości
Mąka bambusowa ceniona jest za swoje liczne właściwości zdrowotne. Jak już wspomniano, jest doskonałym źródłem błonnika, który wpływa na kondycję organizmu. Główne właściwości, jakie wykazuje to:
-
Jest naturalnym probiotykiem, który poprawia funkcjonowanie jelit i układu trawiennego,
-
Wpływa na prawidłową perystaltykę jelit, dzięki czemu redukuje zaparcia, wzdęcia itp.
-
Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi, podnosi poziom dobrego cholesterolu,
-
Pomaga zgubić nadprogramowe kilogramy lub utrzymać prawidłową masę ciała,
-
Zwiększa uczucie sytości i hamuje głód,
-
Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi,
-
Zmniejsza stany zapalne,
-
Poprawia pracę serca,
-
Zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób m.in. miażdżyca, nowotwory jelit, polipy jelita grubego, uchyłkowatość jelit, otyłość itp.
Przepisy z mąką bambusową
Mąka bambusowa ma szerokie zastosowanie, dlatego jest wybierana przez coraz więcej osób. Można stosować ją jako suplement lub dodawać do wielu potraw i napojów. Błonnik z bambusa doskonale sprawdzi się jako dodatek do płatków owsianych, płatków śniadaniowych, jogurtów, koktajli czy deserów. Można go dodawać do soków, co pozwoli zwiększyć ich wartości odżywcze. Mąka ma zastosowanie również w cukiernictwie i piekarnictwie, jest alternatywą do mąki pszennej. Ma wyrazisty smak, nadaje się do wypieku ciast, naleśników, pierogów, chleba czy bułek. Dzięki niej produkty stają się miękki i delikatne. W internecie dostępne są różne przepisy z mąką bambusową. Dużym powodzeniem cieszy się makaron bambusowy, który przypomina tradycyjny makaron pszenny. Może być używany do zup, makaronów czy dań z warzywami. Z mąki bambusowej można wypiekać smaczny keto bułki, doskonałe dla osób na diecie ketogenicznej. Dzieciom na pewno zasmakują keto naleśniki, które można przygotować w wersji na słodko lub w wersji wytrawnej.
Ciasta i bułeczki z błonnikiem bambusowym są równie pyszne i miękkie, jak tradycyjne wypieki. Mają wyrazisty smak, ale pozbawione są glutenu, nadmiaru węglowodanów. Warto spróbować ciastka czy bułki bambusowe z chrupiącą skórką i przekonać się, że zdrowe produkty nie muszą być pozbawione smaku.
Artykuł sponsorowany