Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, która występuje w reakcji na infekcje, stres czy urazy. W większości przypadków nie jest powodem do niepokoju i sama ustępuje po kilku dniach. Jednak w przypadku dzieci gorączka może być dość uciążliwa i martwiąca — nic dziwnego, więc że rodzice często decydują się na podanie leków przeciwgorączkowych, aby jakoś wspomóc swojego maluszka. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie leki są odpowiednie dla dzieci i należy zachować szczególną ostrożność przy ich doborze. Na co zwracać uwagę, wybierając leki przeciwgorączkowe dla dzieci?
Najważniejsze czynniki, które powinniśmy mieć na uwadze
Najważniejszą zasadą jest oczywiście tutaj konsultacja z lekarzem, szczególnie jeśli gorączka nie ustępuje od kilku dni i pojawiające się objawy nas niepokoją. Aspekty, które należy mieć na uwadze przy wyborze leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych dla dzieci to:
Wiek naszego dziecka
Wiele z leków przeciwgorączkowych na rynku są dostępne w różnych formach, takich jak syropy, tabletki czy zawiesiny. Przy wyborze warto kierować się wiekiem dziecka i dobierać formę, która będzie dla niego najbardziej przystępna. Jako rodzic najlepiej znamy własne dziecko i wiemy, czy na przykład nie ma problemu z połykaniem dużych tabletek. Oczywiście część z leków jest również dedykowana specjalnie dla konkretnej grupy wiekowej i powinniśmy się do tego bezwzględnie stosować.
Skład leku
Może się to wydawać oczywistością, jednak zdecydowanie wartą powtórzenia. Niektóre leki przeciwgorączkowe zawierają dodatkowe składniki, takie jak substancje przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Przy wyborze leku powinniśmy zawsze czytać składy i upewnić się, czy nasze dziecko nie ma alergii na któryś ze składników, a w idealnym scenariuszu skonsultować to z lekarzem czy farmaceutą.
Dawkowanie
Czytając już skład, nie zapominajmy zerknąć na zalecaną dawkę leku dla grupy wiekowej naszego maluszka. Każdy lek przeciwgorączkowy ma swoje zalecane dawkowanie, które zależy od wieku i masy ciała dziecka. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zalecanych dawek, ponieważ nadmierne dawkowanie może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, a zbyt mała dawka może nic nie dać i gorączka będzie się nadal utrzymywać.
Skutki uboczne
Wszystkie leki mogą posiadać nieporządne skutki uboczne, z którymi należy się obowiązkowo zapoznać. Dzięki temu wiemy, co jest być może skutkiem podawania leku, a co nowym, niepokojącym objawem. Możemy też sami ocenić dzięki temu ryzyko, którego się podejmujemy. Oczywiście, jeśli występują jakieś skutki uboczne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Częstymi skutkami ubocznymi leków jest biegunka, wymioty czy zawroty głowy.
Z jakimi lekami możemy się najczęściej spotkać podczas walki z gorączką u dziecka?
Najczęściej stosowanymi w walce z gorączką u dziecka lekami są paracetamol i ibuprofen, które są jednocześnie najlepiej przebadanymi lekami na tym polu. Oba te leki działają zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwgorączkowo, a ibuprofen ma dodatkowo przeciwzapalne właściwości. W aptekach znajdziemy te leki pod wieloma postaciami, jednak najpopularniejsze są syropy, ze względu na prosty sposób podawania go maluszkom. Najszybciej jednak działać będą czopki.
Teraz już wiesz, czym kierować się przy wyborze leków przeciwgorączkowych dla swojego dziecka oraz czym charakteryzują się poszczególne typy. Nie zapominaj jednak, że najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zasięgnąć opinii lekarza.
Artykuł sponsorowany.
Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.