Leki przeciwbólowe, środki uspokajające, leki nasenne, stymulanty… – lekomania dotyczy uzależnienia od leków różnej postaci. W rzeczywistości o lekozależności można mówić, gdy ktoś nie potrafi żyć bez danej substancji, a do tego jej przyjmowanie lub odstawienie wywołuje niepożądane skutki fizyczne i psychiczne. Zobacz, gdzie szukać pomocy w leczeniu lekomanii i jak przebiega ten proces.
Leczenie lekomanii – kiedy szukać pomocy?
Zaczęło się od jednej maleńkiej tabletki raz na tydzień. Potem przyszedł czas na zwiększenie częstotliwości jej przyjmowania, a ostatecznie jedna nie wystarcza i sięgasz po kilka. Branie leków na ból, na sen, na uspokojenie itp. jest dość powszechne, ale niekontrolowane czasami przybiera formę uzależnienia. Dotyczy ono sytuacji, w których sięganie po medykamenty wiąże się z coraz częstszym ich przyjmowaniem i w coraz większych ilościach.
Do tego okazuje się, że bez konkretnych substancji nie jesteś w stanie funkcjonować, wydajesz na nie coraz więcej pieniędzy, bierzesz je po to, by móc przetrwać dzień, a próby odstawienia kończą się dyskomfortem psychicznym i fizycznym. Podczas przyjmowania leków również mogą pojawić się niepożądane objawy np. bóle brzucha, nudności, przyspieszenie akcji serca i oddechu, drażliwość, nerwowość oraz utrata apetytu. W takich sytuacjach lekomania wymaga szukania profesjonalnej pomocy.
Lekomania – gdzie szukać pomocy?
We wczesnym stadium uzależnienia od leków pomóc może indywidualna lub grupowa terapia leczenia uzależnień. W wielu miastach działają prywatne gabinety lub poradnie oferujące leczenie lekomanii. Można też poszukać terapeuty na NFZ, aczkolwiek terminy oczekiwania na wizytę są bardzo odległe, a w przypadku leczenia uzależnienia ważny jest czas.
Jeżeli jednak lekozależność ma zaawansowaną formę, w której jako osoba uzależniona odczuwasz na sobie skutki przyjmowania leków i nie jesteś w stanie odnaleźć się w codzienności, jak najszybciej zgłoś się na odwyk. Pomoc oferowana przez prywatny ośrodek leczenia lekomanii obejmuje szybką interwencję, która oznacza współpracę z licznym specjalistami i terapeutami w wyjściu z nałogu.
Lekomania – jak leczyć?
Uzależnienie od leków najlepiej leczyć w ośrodku zamkniętym. Około 5-tygodniowy pobyt to czas, który poświęcasz na uświadomienie sobie istoty choroby i utożsamienie się z problemem. To także okres, w którym jako osoba uzależniona poznajesz konsekwencje lekomanii oraz wspólnie ze specjalistami opracowujesz dalszy plan radzenia sobie z nałogiem.
Istotą pobytu na odwyku jest nie tylko walka z objawami uzależnienia, ale także nauka i wypracowanie zachowań, które pomogą w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Wolność od nałogu oznacza bowiem akceptację swojego uzależnienia, zrozumienie czynników, które do niego doprowadziły oraz umiejętność powiedzenia NIE w sytuacjach, kiedy nałóg chce wrócić.
Leczenie lekomanii jest złożone, a rekonwalescencja to proces ciągły i aby przebiegła pomyślnie, należy przestrzegać zaleceń lekarzy i terapeutów. Dlatego pobyt w ośrodku odwykowym pozwala postępować zgodnie z planem leczenia i zachować lepszą motywację do odstawienia uzależniających leków.
Artykuł sponsorowany