Leczenie kanałowe, znane również pod nazwą endodoncja, to najlepszy sposób na pozbycie się objawów wskazujących na występowanie schorzeń miazgi zębowej. Celem takiego działania jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi, a następnie wypełnienie ubytków za pomocą specjalnych wypełniaczy.
Wskazania do stosowania leczenia endodontycznego
Wskazania do leczenia endodontycznego bywają bardzo różne. Niekiedy lekarze decydują sią na wykonanie tego zabiegu, ponieważ w jamie ustnej pojawiły się głębokie ubytki próchnicowe. Najczęściej występującą motywacją do jego przeprowadzenia są jednak schorzenia miazgi zębowej, takie, jak martwica, czy też stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne również w przypadku ciężkich urazów mechanicznych zęba, które nastąpiły na skutek jego zwichnięcia lub złamania. Zdarzają się sytuacje, w których stosuje się je jako przygotowanie do leczenia protetycznego lub metoda naprawcza po wspomnianym leczeniu.
Leczenie kanałowe – jak wygląda zabieg?
Pierwszą czynnością, jaką lekarz musi wykonać, jest otwarcie komory zęba. Następny krok polega na usunięciu miazgi zębowej, bez względu na to, czy jest ona żywa, czy martwa. Później dochodzi do opracowywania kanałów zębowych, a w międzyczasie do ich obfitego płukania. Dzięki tym działaniom miazga zębowa zostaje całkowicie usunięta z kanałów, a toksyny bakteryjne, które w nich zalegają zostają dokładnie wypłukane. Po wymienionych czynnościach lekarz przechodzi do następnego etapu, a mianowicie do osuszenia kanalików. Na późniejszym etapie należy je wypełnić za pomocą materiałów biokompatybilnych – takie działanie ma na celu zapobiec przenikaniu bakterii z jamy zęba do wrażliwych tkanek okołowierzchołkowych.
Czy leczenie kanałowe boli?
Wielu pacjentów unika wizyty u dentysty w obawie przed bólem. Leczenie kanałowe jest jednak bardzo często stosowaną procedurą dentystyczną, która pozwala na uratowanie zęba. Co ważne, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości związanych z przeprowadzanym zabiegiem. Nawet jeśli część procedury okaże się bolesna, warto ją wykonać – jej celem jest bowiem uwolnienie od uporczywego bólu związanego z występującym schorzeniem zęba, który jest zdecydowanie gorszy niż ten, którego można doświadczyć podczas leczenia endodontycznego.
Efekty po zabiegu
Koszt zabiegu jest uzależniony od tego, ilu kanałowy jest ząb. Waha się od 400 do 1500 złotych. Efekty po zabiegu są jednak warte poświęconych pieniędzy – leczenie kanałowe sprawia bowiem, że ząb pozostaje w jamie ustnej jeszcze przez długi czas, a ponadto nie sprawia problemów. Rezultaty przeprowadzonego zabiegu można zauważyć już po upływie sześciu miesięcy, natomiast dolegliwości bólowe zostają wyeliminowane już po kilku dniach. Jak każdy zabieg, leczenie endodontyczne niesie za sobą potencjalne ryzyko powikłań, o których lekarz informuje w razie konieczności.
Leczenie kanałowe to w niektórych sytuacjach konieczność, która może uchronić przed koniecznością ekstrakcji chorego zęba stałego. Nie należy więc odwlekać wizyty u dentysty w obawie przed bólem – jest to bowiem zabieg, który ma na celu uwolnienie pacjenta od uporczywych dolegliwości bólowych.
Artykuł sponsorowany