Czym jest kwas GABA i jak może wpłynąć na kondycję fizyczną i psychiczną? W ostatnim czasie święci on triumfy w świecie sportu. Dzisiaj zagłębimy się we właściwości omawianego suplementu i odpowiemy na pytanie czy powinni przyjmować go wyłącznie osoby regularnie trenujące.
Czym jest kwas GABA?
Kwas GABA zaliczany jest do grupy aminokwasów. Odgrywa on bardzo ważną rolę, jako neuroprzekaźnik w naszym ośrodkowym układzie nerwowym, regulując jego pracę i zmniejszając pobudzenie. W ostatnim czasie dużą popularność zyskał wśród sportowców, lecz też poleca się go w przypadku osób żyjących w przewlekłym stresie czy też przy leczeniu wielu, różnego rodzaju chorób. Skąd naturalnie bierze się on w naszym organizmie? Wytwarzany jest on poprzez inny aminokwas, a mianowicie glutaminian. Stymulować jego produkcję możemy poprzez różnego rodzaju produkty spożywcze. Wskażemy tutaj między innymi te, bazujące na mleku, jak jogurty czy kefiry. Ważną rolę odgrywa proces fermentacji i powstające w jego wyniku bakterie kwasy mlekowego, dlatego musimy podkreślić – jedzmy kiszonki!
Jak działa kwas GABA?
Jak zostało wspomniane, kwas GABA jest neuroprzekaźnikiem, który przekłada się na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Co jednak dokładniej oznacza, że zmniejsza on pobudzenie? W pozytywny sposób oddziałuje między innymi na kwestie związane ze stresem – zmniejsza jego odczuwanie i minimalizuje negatywne skutki. Wpływa także na odczuwanie uczucia strachu i lęku. Twierdzi się, że może on wspierać układ nerwowy przy różnego rodzaju stanach lękowych i leczeniu padaczki. Pomaga on zrelaksować się spiętym mięśniom i zregenerować się (przydatny jest też przy kłopotach z zasypianiem). W pozytywny sposób przekłada się na nasze procesy poznawcze: ułatwia zapamiętywanie i koncentrację. Jak zostało też wspomniane, popularny jest wśród sportowców, ponieważ ma zwiększać siłę w czasie treningu.
Suplementacja – czy warto?
Coraz więcej osób decyduje się na suplementację kwasu GABA, zwłaszcza mając na uwadze jego pozytywne działanie na niemal cały nasz organizm. Wśród objawów tego, że kwasu GABA nam brakuje możemy wskazać między innymi:
- spadki nastroju,
- stany depresyjne
- poczucie niepokoju,
- kłopoty z zasypianiem.
Czy jednak możemy z nim przesadzić? Tak, jak w przypadku każdego medykamentu mogą pojawić się skutki uboczne, kiedy spożywać będziemy za dużo, takie jak: kłopoty z oddechem czy mrowienie twarzy. Kwas GABA przyjmowany dodatkowo może również uzależniać, dlatego nie należy przekraczać dziennej dawki.
Kwas GABA bez wątpienia może w pozytywny sposób przekładać się na nasz organizm. Nie możemy jednak zapomnieć, że spożywanie zbyt dużej ilości stanowi pewne zagrożenie dla naszego zdrowia.