Kurzajki, czy też inaczej brodawki, to powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Te nieestetyczne zmiany skórne powodują dyskomfort psychiczny oraz obniżają poczucie pewności siebie i własnej atrakcyjności. Jak wygląda kurzajka i jak się jej pozbyć?
Czym są kurzajki?
Kurzajki to zmiany skórne w postaci narośli (brodawek) o zgrubiałej i grudkowatej postaci o cielistym lub brązowym odcieniu. Brodawka a kurzajka nie różnią się od siebie w znacznym stopniu wizualnym. Ich wielkość oscyluje między średnicą kilku mm, nawet do kilku cm. Najczęściej ta choroba objawia się jako uporczywa kurzajka na dłoni, ale może także występować na innych częściach ciała, takich jak stopy czy plecy. Takie zgrubienie na skórze wywołuje u pacjentów poczucie zawstydzenia. Mimo tego że kurzajki są dosyć powszechne, to nie są szkodliwe dla zdrowia.
Kurzajki – dlaczego powstają?
Kurzajki powstają w wyniku zarażenia brodawczakiem ludzkim HPV (Human Papilloma Virus). Wirus ten może zaatakować w sytuacji nawet najmniejszego kontaktu z osobą zainfekowaną HPV lub z przedmiotami, z których wcześniej korzystała. Szczególnie narażeni na zakażenie brodawczakiem ludzkim jesteśmy w miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny, solaria, a nawet sale gimnastyczne, czyli tam, gdzie mamy styczność z powierzchnią dotykaną przez wiele osób. To jednak nie wszystko – wirus HPV może przenosić się także drogą płciową.
Jak chronić się przed kurzajkami?
Zapewne zadajesz sobie następujące pytanie: jak się chronić się przed kurzajkami? Ze względu na to, że dosyć łatwo się nimi zarazić, należy przestrzegać zasad higieny oraz pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego. Zwróć uwagę na:
- częste mycie rąk – to absolutna podstawa higieny osobistej. Pamiętaj o regularnym myciu dłoni po każdym skorzystaniu z toalety (szczególnie publicznej) lub kontakcie z osobą będącą nosicielem wirusa HPV;
- zakrywanie brodawek plastrem – kurzajka na stopie jest wyjątkowo podatna na otarcia. W związku z tym zadbaj o nią, naklejając plaster lub bandaż. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa po reszcie ciała;
- korzystanie z własnych klapek podczas pobytu na basenie – publiczna pływalnia może roić się nie tylko od wirusa kurzajki, ale także grzybów, które mogą łatwo zaatakować Twoje stopy.
Kurzajką można zarazić się tak naprawdę wszędzie. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny, szczególnie w miejscach publicznych, ponieważ pozbycie się tych brodawek jest nie lada wyzwaniem.