Ból kręgosłupa jest w dzisiejszych czasach bardzo częstą dolegliwością. Przyczynia się do tego wielogodzinna praca przy komputerze w nieprawidłowej pozycji, a także inne obciążające obowiązki życia codziennego. Nie bez znaczenia pozostają warunki panujące w sypialni. Jak zneutralizować ból kręgosłupa i zminimalizować szansę na jego nawrócenie?
Czy rehabilitacja może okazać się pomocna?
Zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu skuteczną eliminację bólu oraz zachowanie prawidłowego stanu zdrowia – oznacza to, że mogą się okazać idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu silnego i nawracającego bólu pleców. Jest to dolegliwość, która może znacząco wpłynąć na samopoczucie, a nawet utrudnić poruszanie się. Aby unikać takich sytuacji ważne jest to, aby skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na rehabilitację. Poza prewencją chorób i urazów, fizjoterapia odgrywa jeszcze kilka ważnych ról. Jest to między innymi odnowa biologiczna, relaksacja ciała, a nawet rozszerzanie zakresu jego możliwości i świadomości. Wszelkiego rodzaju zabiegi, pod warunkiem, że są wykonywane regularnie, wzmacniają mięśnie, korygują postawę oraz korzystnie wpływają na poprawę równowagi. Uczęszczanie do fizjoterapeuty w równych odstępach czasu może poprawić jakość życia i minimalizować ataki uporczywego bólu pleców.
Rodzaje zabiegów
- Kinezyterapia, czyli terapia leczenia ruchem. To bardzo popularna forma aktywności fizycznej, w której najważniejsza jest technika oraz wykonywanie ćwiczeń mających pozytywny wpływ na konkretną dolegliwość. Pacjenci powinni wykonywać zadany indywidualny zestaw aktywności regularnie, w domu. Terapia wymaga od pacjenta samozaparcia i sumiennej pracy, ale szybko przynosi efekty, co widać na cyklicznych spotkaniach z terapeutą. Ćwiczenia obejmują między innymi stabilizację, wzmacnianie mięśni oraz rozciąganie.
- Fizykoterapia – działania polegające na wywieraniu wpływu na organizm. Opierają się na użyciu wszelkich bodźców fizykalnych, takich jak na przykład prąd, światło lub temperatura. Jej głównym celem jest usprawnienie mięśni (najczęściej po urazach) oraz uśmierzenie bólu.
- Masaż będący prawdopodobnie najprzyjemniejszą formą rehabilitacji. To najlepsza i najczęściej wybierana opcja, szczególnie w przypadku bólu związanego z przepracowaniem i wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej. Taka forma zabiegu niemal natychmiast uśmierza ból, a dodatkowo pozwala się odprężyć.
- Techniki specjalne, które w ostatnim czasie zyskują na popularności, to między innymi terapia manualna i suche igłowanie. Przed rozpoczęciem zabiegu terapeuta zbiera wszystkie informacje na temat dolegliwości i stawia wstępną hipotezę. Podstawowym celem technik tego typu jest wygenerowanie konkretnych pozycji ciała pacjenta – w różnym stopniu obciążają i drażnią tkanki, a w efekcie prowadzą do poprawy stanu zdrowia. Terapia tego typu nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest bardzo skuteczna.
Ból kręgosłupa jest zjawiskiem powszechnym, ale to nie oznacza, że należy je ignorować i czekać aż “samo przejdzie”. Fizjoterapia jest dziedziną, która stale się rozwija – warto dać jej szansę i poznać zbawienne działanie zabiegów fizjoterapeutycznych.
Artykuł powstał przy współpracy z reha-kfz.pl