Wydawać się może, że wysokie ciśnienie krwi to problem dotykający jedynie osoby starsze. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Dzisiaj o tym, kto najbardziej jest narażony na nadciśnienie i jak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia.
Wysokie ciśnienie krwi: objawy
Wysokie ciśnienie krwi może dawać o sobie znać w analogiczny sposób jak inne choroby czy też po prostu przemęczenie, dlatego też symptomy są bagatelizowane, a sam problem jest stosunkowo późno diagnozowany. Objawia się on między innymi:
- ospałość lub nadpobudliwość
- zawroty głowy
- drżenie rąk
- krwotoki z nosa
- kłopoty z koncentracją
- pojawienie się problemów ze wzrokiem.
Warto jest dodać, że istnieją dwa rodzaje nadciśnienia tętniczego, a mianowicie dzieli się je na pierwotne oraz wtórne. Na wystąpienie pierwszego wspomnianego zasadniczo nie mamy zbyt dużego wpływu, ponieważ za jego powstawanie odpowiedzialne mogą być między innymi kwestie genetyczne czy też środowiskowe. Jednak, jeśli chodzi jednak o wtórne to mamy tu już duże “pole do popisu”, ponieważ wiele zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy.
Kto jest najbardziej narażony na wysokie ciśnienie krwi?
Zanim przejdziemy do czynników, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie wysokiego ciśnienia krwi, zastanówmy się kto jest na nie najbardziej narażony. Pierwszą kwestią jest tutaj wiek, a mianowicie większym ryzykiem objęte są osoby powyżej 65. roku życia. Jak wcześniej wspomnieliśmy, istotną rolę odgrywają też geny, dlatego jeśli nasi rodzice lub dziadkowie mierzyli się ze wskazanym problemem to koniecznie powinniśmy regularnie się badać. Obowiązkowo trzeba wspomnieć, że szczególnie o swoje zdrowie muszą zatroszczyć też osoby, które prowadzą tryb życia bardzo daleki od idealnego, a mianowicie ci z nas, którzy rezygnują z aktywności fizycznej, prowadzą złą dietę i spożywają dużą ilość soli, palą papierosy i nadmiernie piją alkohol.
Jak sobie radzić?
Co robić, jeśli zostanie u nas stwierdzone wysokie ciśnienie krwi? Zacznijmy od ograniczenia soli w naszej diecie, zamiast smażonego wybierzmy gotowane czy zmniejszymy ilość spożywanego cukru, który sprzyja otyłości. Ważna jest też aktywność fizyczna, a w szczególności ćwiczenia aerobowe, czyli prościej mówiąc jazda na rowerze, nordic walking czy gimnastyka. Istotne jest tu, że możemy je wykonywać we własnym tempie, zgodnie z naszymi możliwościami. Oczywiście pamiętajmy, aby pozostawać pod opieką lekarza, wdrożyć odpowiednią terapię farmakologiczną, a także konieczne jest przeprowadzanie regularnie badań, jak morfologia, glikemia, elektrolity czy też profil lipidowy.
Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. Dlatego właśnie bardzo istotne jest, aby nie bagatelizować nawet najmniejszych, niepokojących objawów.
Artykuł powstał przy współpracy z Domowy Sprzęt Medyczny
Artykuł sponsorowany