Co się dzieje w naszym organizmie, gdy dotyka nas kręgozmyk? Jest to schorzenie, które może dotknąć praktycznie każdego, wyłączając z życia nawet na kilka miesięcy. Skąd się bierze i co robić, gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy?
Kręgozmyk – co to jest?
Kręgozmyk, najprościej tłumacząc, jest stanem chorobowym, kiedy to jeden krąg osuwa się z drugiego. Dzieje się tak wskutek pojawienia się szczeliny w łuku kręgowym. Przyczyn może być wiele. Choroba zazwyczaj wykształca się przez lata i nadchodzi wraz ze zwyrodnieniem kręgosłupa, jednak czasem może być też wynikiem nagłych urazów. Warto jest podkreślić, że wyróżnia się jego kilka rodzajów. Pierwszym, jaki wspomnimy jest kręgozmyk dysplastyczny, który wynika z problemów w rozwoju kręgosłupa i zazwyczaj dotyka naszych najmłodszych. Z kolei seniorzy zazwyczaj mierzą się z tak zwanym kręgozmykiem zwyrodnieniowym. Warto dodać, że rozróżniamy też odmianę patologiczną, której przyczyną są wrodzone choroby, mające przełożenie na układ kostny, jak np. nowotwory. Jak sami widzimy, problem może dotyczyć praktycznie każdego z nas, dlatego warto wiedzieć, czym się objawia, aby w porę móc reagować!
Objawy przesunięcia się kręgów
Po czym poznać kręgozmyk? Oczywiście, jak przy większości chorób kręgosłupa pojawia się tutaj ból, który z pleców promieniuje aż do kończyn dolnych. W skrajnych wypadkach może wystąpić nawet niedowład czy problemy z trzymaniem moczu. Charakterystycznymi dla omawianego problemu są również zmiany w postawie ciała, a mianowicie chodzenie na ugiętych nogach ze stopami skierowanymi na zewnątrz. Podkreślmy, że nieleczona choroba może prowadzić do szeregu poważnym zmian neurologicznych. Aby stwierdzić, jej stopień zaawansowania używa się tak zwanej skali Meyerdinga, gdzie rozróżnia się 5 stadiów rozwoju:
- I stopień (przesunięcie poniżej 25 %)
- II stopień (przesunięcie w przedziale (25-50 %)
- III stopień (przesunięcie w przedziale 50-75%)
- IV stopień (przesunięcie przekraczające 75%)
- spondydoliteza całkowita (w jej przypadku kręgi całkowicie tracą ze sobą styczność)
Zdrowy kręgosłup – zadbaj o niego!
Pamiętajmy, że gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze, niepokojące objawy koniecznie należy udać się do lekarza! Kręgozmyk można stwierdzić między innymi na podstawie zdjęć radiologicznych. Leczenie zależne jest od stadium rozwoju choroby. Czasami wystarczająca może być rehabilitacja oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych. Niestety jednak, zdarzają się przypadki, gdy konieczne jest leżenie w łóżku połączone z terapią farmakologiczną. W skrajnych przypadkach lekarze decydują się na operację, podczas której np. stabilizuje się miejscowo kręgi czy też przewęża kanał kręgowy.
Kręgozmyk to choroba, która może w sposób bezpośredni wpłynąć na nasze życie! Dlatego pamiętajmy, żeby regularnie się badać!