Kość krzyżowa stanowi dolną część kręgosłupa, a jej główną rolą jest podtrzymywanie i stabilizowanie całego ciała. Schorzenia w jej obrębie są częstą przyczyną bólu pleców. W jaki sposób można zadbać o zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo kości krzyżowej?
Ból kości krzyżowej – przyczyny
Jak wygląda kość krzyżowa? Jej kształt przypomina trójkąt. Jest zlokalizowana między lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, a kością ogonową. Jest ważną częścią obręczy miedniczej. Bóle pojawiające się w tym obrębie pleców są dość częste. Co może je powodować? Przede wszystkim – zbyt luźny lub nadmiernie napięty aparat więzadłowy. Również choroby urologiczne i ginekologiczne, zapalenia gruczołu krokowego, wady postawy czy osteoporoza mogą wywoływać dolegliwości bólowe.
Ból kości krzyżowej może dotknąć osoby w każdym wieku. W szczególności jednak dotyczy osób w wieku od 30 do 50 lat. Do grupy ryzyka zaliczają się w szczególności pracownicy fizyczni, którzy noszą duże ciężary, kobiety w ciąży, a także osoby chorujące na otyłość. Także zewnętrzna endometrioza często stanowi przyczynę problemu.
Ćwiczenia odciążające kość krzyżową
Istnieje wiele różnorodnych ćwiczeń, które mogą skutecznie odciążać kość krzyżową i zapobiegać bólowi pleców. Wśród nich warto wyróżnić:
- skręty tułowia – rozciągają brzuch i plecy, a tym samym odciążają kość krzyżową;
- korzystanie z maty do akupresury – to niezwykle skuteczny sposób na uwolnienie napięć;
- mostki biodrowe – są skuteczne gdy problemy wynikają z przeciążenia mięśni pośladkowych i gruszkowatych;
- przysiady – w szczególności te ze skrętem tułowia, a także w pozycji wykrocznej.
Najczęstsze dysfunkcje kości krzyżowej
Jedną z najczęściej występujących anomalii w obrębie kości krzyżowej jest jej nieprawidłowe ustawienie. Nadmierne pochylenie do przodu powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej. Z kolei wychylenie do tyłu wiąże się z jej spłyceniem. Powoduje to ból pleców w dolnym odcinku. Kość krzyżowa może być też odchylona w bok. Taka asymetria talerzy biodrowych staje się częstą przyczyną skrzywień, które uniemożliwiają zachowanie zdrowego kręgosłupa.
Nieprawidłowa pozycja kości krzyżowej z jednej strony może wynikać z nieprawidłowości mięśniowych. Jednocześnie jednak sama w sobie może wywoływać napięcie i rozciągnięcie mięśni. Czasem ból w okolicy kości krzyżowej wywołany jest po prostu przez spędzanie nadmiernych ilości czasu w pozycji siedzącej. Schorzenia tego typu można skutecznie leczyć poprzez fizjoterapię.
Bóle kości krzyżowej mogą być bardzo uciążliwe. Warto dbać o zdrowy kręgosłup prowadząc zdrowy tryb życia, a w razie pojawienia się problemów – korzystać z pomocy lekarza i fizjoterapeuty.