Ból pleców występuje powszechnie w dzisiejszym społeczeństwie. Jednym ze sposobów jego zwalczania jest praca nad poprawą postawy. Zadbaj o zdrowy kręgosłup już dziś i zacznij korzystać z korektora postawy!
Czym jest korektor postawy?
Działanie korektorów postawy skupia się na biernym przytrzymywaniu łopatek w wycofanej pozycji. Ma to zapobiegać popularnemu problemowi, a mianowicie – garbieniu się. Warto mieć jednak na uwadze to, że w sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów korektorów postawy, które różnią się między sobą mechanizmem działania. Ich budowa najczęściej przypomina gorset czy stanik. Ogranicza ruchy ciała w określonych partiach kręgosłupa wówczas, gdy plecy zaczynają przyjmować zgarbioną pozycję.
Obecnie dostępne są modele skonstruowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. W celu poprawy postawy można m.in. kupić pajączka ortopedycznego, który wibruje gdy pozycja staje się zła. Dostępne są też aplikacje, które można zainstalować w smartfonie, aby śledzić swoje postępy. Najczęściej polecane są tradycyjne pajączki, koszulki i prostotrzymacze.
Korzystanie z korektora postawy – korzyści
Regularne, systematyczne korzystanie z korektora postawy, może wiązać się z wieloma zaletami. Wśród nich warto wyróżnić w szczególności:
- zachęcanie do aktywacji mięśni – miękkie korektory postawy przypominają ciału, jak powinny pracować mięśnie. Jednocześnie jednak nie stwarzają ryzyka wystąpienia atrofii mięśni kręgosłupa;
- informacja zwrotna – sygnały płynące z dobrego korektora postawy uczą świadomości. Dzięki niej, możliwe jest przyspieszenie zauważania garbienia się nawet wówczas, gdy korektor nie znajduje się w danej chwili na plecach;
- poprawa świadomości – większość osób garbi się przez wiele godzin w ciągu dnia. Noszenie korektora to dodatkowy bodziec przypominający o tym, aby siadać prosto.
Ryzyko związane z korzystaniem z korektora postawy
Korektory postawy mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. W niektórych sytuacjach urządzenia te mogą prowadzić do osłabienia mięśni tułowia. Przykładowo – wibracje w sytuacji zgarbienia części piersiowej kręgosłupa wywołują czasem kompensację i garbienie się w dolnej części pleców. Poza tym rozciąganie mięśni piersiowych, które jest ściśle związane z korzystaniem z korektorów postawy, może czasem pogarszać ból pleców poprzez ucisk podobojczykowej części splotu ramiennego. Noszenie pajączków i innych modeli korektorów nie należy też do najwygodniejszych czynności. Dla niektórych osób jest to po prostu niewygodne, a na dłuższą metę – irytujące.
Jeśli chcesz wybrać dobry korektor postawy, nie wahaj się skonsultować z fizjoterapeutą. Z pewnością wprawnym okiem oceni, jaki model sprawdzi się dla Ciebie najlepiej i skutecznie pomoże Ci w walce z bólem pleców.