Ból kości ogonowej to dolegliwość kojarząca się stricte z upadkiem, który mógł mieć miejsce w niedalekiej przeszłości. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna przyczyna wystąpienia takiego objawu.
Kokcygodynia, czyli zespół bólowy kości ogonowej
Kokcygodynia to medyczne określenie zespołu bólowego kości ogonowej. Dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy czas – może być odczuwana stale lub przewlekle. Schorzenie to wywołuje nieprzyjemny ból w okolicy kości ogonowej. Tego typu problem może nasilać się w pozycji siedzącej, szczególnie, gdy boląca część ciała jest uciskana. Ból ten wywołuje trudności w poruszaniu się i wykonywaniu czynności fizjologicznych, a więc może mieć bardzo negatywny wpływ na jakość życia. Kokcygodynia może mieć wiele przyczyn – schorzenie może się pojawić bez względu na wiek, płeć, czy też prowadzony styl życia.
Ból kości ogonowej – z czego wynika?
Jak zostało wcześniej wspomniane, ból kości ogonowej może mieć naprawdę zróżnicowane przyczyny.
- Ból kości ogonowej po upadku to zdecydowanie najczęściej występująca dolegliwość. Na tego typu kontuzję jest narażony każdy – niefortunne przewrócenie się, a w efekcie stłuczenie, pęknięcie, a nawet złamanie kości ogonowej zdarza się bardzo często.
- Neuralgia splotu krzyżowego lub guzicznego to nerwoból. Charakteryzuje się on ostrym i przeszywającym bólem o charakterze napadowym, pojawiającym się właśnie w okolicy kości ogonowej.
- Hemoroidy lub żylaki odbytu również są bardzo częstą przyczyną kokcygodynii. Rozszerzone naczynia krwionośne o charakterze zapalnym generują bowiem bardzo nieprzyjemne odczucia bólowe.
- Endometrioza to stan, w którym silny, bardzo dokuczliwy ból może promieniować aż do samej kości ogonowej.
- Ciąża jest stanem, który kobiety przechodzą różnorako. Niektóre z nich skarżą się właśnie na ból w okolicach kości ogonowej, który jest spowodowany powiększeniem macicy.
Kokcygodynia – diagnostyka i leczenie
Diagnostyka kokcygodynii powinna rozpocząć się od dokładnego ustalenia lokalizacji bólu. Lekarzowi, który przeprowadza wywiad należy możliwie jak najdokładniej opisać dolegliwości i objawy, które wydały się być niepokojące. Po zakończeniu rozmowy, specjalista sprawdza połączenia stawowe, a niekiedy wykonuje badanie RTG lub USG. Jeśli zaistnieje potrzeba wykluczenia zmian nowotworowych, lekarz zleca wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Kluczem do wdrożenia prawidłowego leczenia jest rzecz jasna dokładne rozpoznanie. Wybór metody jest bowiem ściśle uzależniony od przyczyny wywołującej schorzenie. Po ustaleniu diagnozy, gdy nie ma konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, rozpoczyna się leczenie zachowawcze. Szalenie istotne jest to, by ograniczyć czynniki wywołujące ból oraz – w razie konieczności – rozpocząć rehabilitację.
Kokcygodynia to schorzenie, które może mieć bardzo negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Ból może być bowiem promieniujący i na tyle dokuczliwy, by zaczął utrudniać poruszanie się. Właśnie z tego względu nie warto ignorować jasnych, a tym bardziej silnych objawów.
Artykuł sponsorowany