Istnieje kilka pozornie zbieżnych ze sobą specjalizacji, które często bywają ze sobą mylone. Zdarza się, że powszechnie myślimy i mówimy o wizycie u psychologa, a tak naprawdę specjalista z usług którego chcemy skorzystać to psychoterapeuta. Inną z popularnych omyłek jest oczekiwanie od terapeuty wypisania recepty, którą z kolei może nam wypisać jedynie uprawniony psychiatra. Kim więc jest psychoterapeuta, czym zajmuje się psycholog, a komu pomaga lekarz psychiatra? Rozwiejmy wątpliwości w tym temacie.
Psycholog – jakiej pomocy oczekiwać
Możemy nazwać psychologiem osobę, która ukończyła studia magisterskie w tej właśnie dziedzinie. Dosyć często zdarza się (choć nie musi), że psychologowie są również psychoterapeutami. Część z nich zajmuje się zupełnie innymi usługami psychologicznymi- np. oceną stanu psychicznego w związku z konkretnymi zleceniami. Do tej grupy można zaliczyć psychologów przeprowadzających badanie psychotechniczne dla przyszłych kierowców, czy też tych wydających opinię potrzebną do uzyskania pozwolenia na posiadanie broni palnej. Osoby wykonujące ten zawód mogą też zajmować się różnymi kwestiami, w zależności od ich miejsca pracy.
Psychoterapeuta i jego kompetencje zawodowe
Psychoterapeuci to osoby przeszkolone do prowadzenia psychoterapii. Jak zostało wspomniane wcześniej- zdarzają się wśród nich i psychologowie, ale nie tylko. Psychoterapeutami bywają też absolwenci innych pokrewnych studiów humanistycznych, a także lekarskich. I tylko w tym ostatnim z przypadków, gdy terapeutą jest lekarz medycyny (np. psychiatra) możemy oczekiwać wypisania przez psychoterapeutę recepty. Gdy polecanym jest włączenie leków, podczas wizyty u psychoterapeuty, który nie jest do tego uprawniony możemy liczyć na wskazanie miejsca gdzie możemy się udać w tym celu. Może to być inna przychodnia, ośrodek, bądź prywatny gabinet psychiatry, w którym specjaliści z tej dziedziny przyjmują pacjentów. Bywają również sytuacje odwrotne- podczas wizyt u psychiatry, który nie jest psychoterapeutą- gdy jest to dla nas jako pacjenta stosowne, możliwe, że zostanie nam polecony kontakt z gabinetem psychoterapii.
Gdy szukamy psychoterapii
Jeśli różnice wynikające z różnych specjalności są nam znane, i jesteśmy przekonani o tym, że psychoterapia to odpowiednia dla nas forma pomocy psychologicznej, możemy umówić się na wizytę w stosownym miejscu. Jest możliwość uczestniczenia w psychoterapii indywidualnej prowadzonej stacjonarnie, a także wielu specjalistów przyjmuje przez internet – online. W sporym mieście bez problemu znajdziemy wielu psychoterapeutów, także tych przyjmujących prywatnie. Gdy znów nasze stałe miejsce pobytu nie jest dużym miastem lub zdarza się nam częsta praca na delegacjach- wtedy psychoterapia online będzie wygodnym rozwiązaniem. Umów wizytę u psychoterapeuty w miejscu, które najbardziej Ci odpowiada.
Więcej informacji o psychoterapii i tym jak wygląda ten proces można przeczytać na stronie Gabinetu Dobra Przestrzeń Psychoterapia Katowice: https://www.dp-psychoterapia.pl/psychoterapia-indywidualna/
Artykuł sponsorowany