Nadmierne krzywizny kręgosłupa już od dłuższego czasu są uznawane za swego rodzaju problem cywilizacyjny. Jedną z nich jest kifoza patologiczna, czyli zniekształcenie sylwetki, które nazywane jest również “okrągłymi plecami”.
Kifoza patologiczna – czym jest?
Sama kifoza jest naturalną krzywizną kręgosłupa, która absolutnie nie powinna być powodem do niepokoju. Charakteryzuje się ona łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę grzbietową, które jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Problem pojawia się w momencie, gdy wygięcie jest zbyt mocne – wtedy można mówić o kifozie patologicznej. Występuje ona w dwóch przypadkach: gdy pojawia się w nieodpowiednim dla siebie miejscu, czyli w odcinku szyjnym lub lędźwiowym lub gdy jest nadmierna, a więc przekracza kąt standardowej kifozy, który oscyluje w granicach od 20 do 40-45 stopni.
Przyczyny kifozy patologicznej
Najczęstszą przyczyną kifozy patologicznej jest osteoporoza, czyli choroba szkieletu, w wyniku której dochodzi do zmniejszenia gęstości kości i zaburzeń w spójności ich tkanek. Chorzy cierpią z powodu zwiększonej podatności na złamania, które mogą pojawiać się nawet przy niewielkich obciążeniach. Kifoza patologiczna bardzo często wynika również z krzywicy, skoliozy lub choroby Scheuermanna. Wady postawy i złe nawyki również mogą prowadzić do problemów tego typu.
Po czym poznać, że ma się do czynienia z kifozą patologiczną?
Objawów wspomnianego schorzenia jest wiele. Niektóre z nich są zauważalne gołym okiem, natomiast inne dotyczą samopoczucia osoby dotkniętej nadmierną krzywizną kręgosłupa. Wśród najpopularniejszych wymienia się:
- pogłębienie odchylenia odcinka piersiowego kręgosłupa,
- wysunięcie głowy do przodu i lekko w dół,
- okrągłe plecy,
- rozsunięte i odstające łopatki,
- wysunięcie barków w przód,
- zapadnięcie się i spłaszczenie klatki piersiowej,
- ból kręgosłupa wynikający z nienaturalnych nacisków,
- pogłębiające się trudności z oddychaniem.
Kifoza patologiczna: leczenie
Wybór sposobu leczenia kifozy patologicznej zależy przede wszystkim od przyczyn jej powstania oraz stopnia zaawansowania. Jeśli ma się do czynienia z nieskomplikowanym przypadkiem, z reguły wystarczą ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup, spanie na twardym materacu oraz regularna praktyka jogi. Nieco trudniejsze przypadki wymagają regularnej rehabilitacji obejmującej ćwiczenia z fizjoterapeutą, masaże, a nawet ciepłolecznictwo, czy też hydroterapię.
Kifoza patologiczna to problem, z którym należy walczyć. Tego typu schorzenie wpływa negatywnie nie tylko na wygląd, ale również na samopoczucie pacjentów.