Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej to świetny sposób na to, aby zapobiec rozwojowi wad postawy u dziecka. Siedzący tryb życia, złe nawyki czy inne czynniki sprawiają, że najmłodsi również są narażeni na problemy z kręgosłupem. Kiedy warto rozważyć gimnastykę korekcyjną u dziecka? Dowiedz się więcej!
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej – na czym polegają?
Gimnastyka korekcyjna wykorzystuje zestaw ćwiczeń, które mają na celu korygowanie wad postawy oraz wad w zakresie ruchu. Służą również wzmocnieniu mięśni kręgosłupa, czyli mięśni głębokich. Są istotnym elementem profilaktyki wad postawy. Zajęcia mają charakter terapii ruchowej, którą stosuje się w przypadku dzieci z problemami zdrowotnymi. Podczas ich trwania mięśnie ulegają wzmocnieniu i rozciągnięciu, a do tego poprawia się koordynacja ruchowa oraz równowaga. Bardzo często aktywności mają formę zabawy, co ma zachęcić dzieci do ich wykonywania. Wykorzystuje się też różnego rodzaju pomoce, jak na przykład woreczki, piłki czy taśmy. Na początku zajęć przeprowadzana jest rozgrzewka, która ma na celu przygotowanie ciała do wysiłku i zapobieganie urazom.
Kiedy zapisać dziecko na gimnastykę korekcyjną?
Kiedy jest odpowiedni moment, aby zapisać dziecko na gimnastykę korekcyjną? Musimy mieć na uwadze, że wczesne wykrycie wad postawy to większa gwarancja skutecznej korekcji i zmniejszenie ryzyka poważnych dolegliwości w przyszłości. Dlatego warto pomyśleć o gimnastyce korekcyjnej jak najszybciej. Już dla dzieci w wieku przedszkolnym prowadzone są zajęcia. Wskazaniem do uczęszczania na gimnastykę korekcyjną są wady postawy, takie jak skolioza, kifoza, lordoza, płaskostopie, koślawość kolan, szpotawość stóp czy też nieprawidłowe ułożenie ramion bądź miednicy. Istotnym wyznacznikiem będzie również częste garbienie się. Jeśli zauważymy podobne objawy u naszego dziecka, koniecznie zapiszmy je na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Wszelkie problemy z postawą lub prawidłowym rozwojem fizycznym powinny wzbudzić naszą czujność. W razie potrzeby skontaktujmy się ze specjalistą, czyli ortopedą, fizjoterapeutą lub lekarzem pediatrą, który zdiagnozuje ewentualne dolegliwości.
Gimnastyka korekcyjna dla dziecka – jakie daje efekty?
Zapisanie dziecka na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej może przynieść wiele korzyści dla jego zdrowia oraz rozwoju fizycznego. Po pierwsze, regularne ćwiczenia zapobiegają rozwojowi wad postawy, a do tego zredukują dolegliwości bólowe. Oznacza to, że dziecko będzie mogło pożegnać się z dyskomfortem. Zajęcia odgrywają też istotną rolę we wzmocnieniu mięśni głębokich, co z kolei oddziałuje na większą siłę oraz zmniejszone ryzyko powstawania urazów. Ćwiczenia ponadto polepszają wydolność i wytrzymałość dziecka, a do tego zwiększają jego gibkość i koordynację ruchową.
Zajęcia gimnastyki korekcyjnej zapewniają nie tylko korzyści zdrowotne, ale mogą też przynosić dzieciom wiele frajdy, jako że wiele ćwiczeń ma formę zabaw. Oprócz tego leczą istniejące wady i działają profilaktycznie. Decyzja o zapisaniu dziecka na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju.