Maści na ból mięśni to preparaty dostępne w aptekach głównie bez recepty oraz chętnie w nich kupowane. Kiedy jednak dokładnie po nie sięgnąć, a także jak stosować je w sposób maksymalnie bezpieczny, bez ryzykowania skutków ubocznych? Serdecznie zachęcamy do lektury, aby poznać szczegółowe informacje w zakresie ich składów oraz zalecanego aplikowania.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu mięśni?
Ból mięśni nie jest przypadłością spotykaną tylko i wyłącznie osób starszych oraz przewlekle chorych. Może zdarzyć się również w młodszym wieku, np. wskutek przeciążenia po treningu (wówczas pojawiają się zakwasy). Dochodzi do niego także w efekcie mechanicznych urazów, gdy organizm aktywuje reakcję zapalną, która wiąże się z bólem oraz obrzękiem. Inną przyczyną są schorzenia reumatyczne, w tym osteoporoza raz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby te wymagają jednak pogłębionej konsultacji medycznej oraz celowanego leczenia, są bowiem przewlekłe i mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. W każdym z tych przypadków można jednak krótkoterminowo sięgnąć po maści na ból mięśni , które zawierają szereg składników pomagających łagodzić objawy.
Składy maści na ból mięśni
Preparaty dostępne bez recepty zawierają przede wszystkim składniki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. To m.in. ibuprofen, diklofenak oraz naproksen połączone często z substancjami o działaniu rozgrzewającym . Te ostatnie to np. kapsaicyna lub inne składniki ziołowe. Warto jednak pamiętać o tym, że preparaty rozgrzewające mogą nie sprawdzić się w przypadku osób z bardziej wrażliwą skórą lub gdy została ona w jakikolwiek sposób mechanicznie uszkodzona.
Bezpieczne stosowanie maści na ból mięśni
Istotne znaczenie w przypadku takich preparatów ma częstotliwość nakładania. W większości przypadków zaleca się, aby aplikować je 2 do 3 razy w ciągu doby. Wszystko to nanosząc niewielką ilość maści na bolące miejsce i jednocześnie delikatnie wmasowując . Istotne znaczenie ma również to, aby nie przekraczać dziennej dawki preparatu i zawsze zapoznać się z dodatkowymi wskazaniami na ulotce związanymi z aplikowaniem. Są to przede wszystkim przeciwwskazania związane np. z uczuleniem na substancję czynną lub inne składniki leku. Należy zaniechać stosowania także w przypadku reakcji uczuleniowej , w tym wysypki oraz trudności z oddychaniem. Istotnym przeciwwskazaniem w przypadku maści na ból mięśni jest dodatkowo ciąża oraz młody wiek pacjenta (zazwyczaj poniżej 12. roku życia).
Maści na ból mięśni sprawdzają się jak widać w wielu przypadkach. Warto mieć je także w swojej domowej apteczce, aby np. w przypadku urazu móc zadziałać szybciej i poradzić sobie z objawem. Co ważne, takie preparaty dostępne są zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i online. Jeśli więc osobista wizyta w aptece nie jest możliwa, wówczas warto rozważyć przesyłkę przez Internet.
Artykuł sponsorowany