Czym dokładnie jest kaniula?
Możemy wyróżnić dwa typy kaniuli. Pierwszy z nich to kaniula dożylna – wykonana ze sztucznego tworzywa umieszczana jest na metalowej igle, której ścięcie wystaje poza kaniulę. Gdy medycy wykonują zabieg, specjalna komora wypełnia się krwią, co sygnalizuje, że kaniula znajduje się w żyle. Wlot do wstrzyknięć jest natomiast wyposażony w zastawkę – pozwala on na podawanie leków ze strzykawki. Jest to niezwykle wygodne, gdyż nie ma konieczności odkręcania koreczka. Końcówka z zamkiem pozwala także na połączenie całości z zestawem do infuzji. Specjalne skrzydełka umożliwiają natomiast przymocowanie wyrobu medycznego do skóry.
Zastosowanie kaniuli dożylnej różni się w zależności od jego rodzaju. Każda barwa wenflonu wskazuje na inną średnicę wewnętrznej cewki, co znacząco pomaga w pracy ratowników medycznych czy pielęgniarek, kiedy występuje sytuacja zagrożenia życia pacjenta. Niezależnie jednak od tego, jakiej kaniuli poszukujemy, wszystkie ich rodzaje dostępne są na eplaster.pl/pl/c/Kaniulewenflony/108.
Kaniula nosowa jest natomiast odrobinę prostsza w budowie. Składa się z elastycznych rurek umieszczanych w nozdrzach, co pozwala na dostarczenie pacjentowi tlenu.
Kaniula – najczęstsze zastosowanie
Kaniula dożylna wykorzystywana jest najczęściej w zabiegach związanych z dożylnym podawaniem płynów czy leków, jak również pobieraniem próbek krwi. Znajduje ona zastosowanie także w rutynowych oraz nagłych transfuzjach krwi. Kaniule wykorzystuje się również w medycynie estetyczniej – jest są one podłączane do strzykawki, co umożliwia podawanie wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy czy hydroksyapatyt wapnia. To również narzędzie wykorzystywane w piercingu.
Kaniula donosowa jest przydatna, jeśli dana osoba ma trudności z oddychaniem – wykorzystuje się ją do leczenia niedotlenienia bądź hipoksemii. Pozwala ona zmniejszyć obciążenie serca, jak i ograniczyć wysiłek potrzebny do oddychania.
Kaniula – kolor a zastosowanie
Niektórych z nas mogą zastanawiać różne kolory kaniul – nie są one bez znaczenia. Wenflon fioletowy charakteryzuje się najmniejszym rozmiarem i sprawdza się w pediatrii, głównie u noworodków. Kaniula żółta i niebieska używana jest natomiast przy rutynowych transfuzjach krwi oraz większości infuzji. To opcja dla osób, w przypadku których dostęp do żył pozostaje utrudniony – pacjentów onkologicznych bądź starszych osób.
Kaniula różowa i zielona jest uznawana za standardowy rozmiar. Znajduje ona zastosowanie w dożylnym żywieniu, a także rutynowej transfuzji krwi czy innych płynów. Ponadto, używa się jej do resuscytacji płynowej. Biała kaniula posiada podobne wykorzystanie, jednak medycy decydują się na nią, gdy sytuacja jest nagła – przykładowo, kiedy należy podać krew najszybciej jak to możliwe.
Brązowa i szara kaniula jest używana przez medyków podczas awaryjnych sytuacji bądź też na sali operacyjnej. Największą średnicą cewki wyróżnia się kaniula czerwona, pomarańczowa lub brązowa – przeznaczona jest dla osób w najcięższym stanie.
Jak używa się kaniuli?
Przed rozpoczęciem wkłuwania należy umyć ręce, założyć jednorazowe rękawiczki, jak i dokładnie zdezynfekować skórę pacjenta. Wenflon wkłuwa się pod kątem 30 stopni, na głębokość około 1/3 igły. Następnie kaniula wprowadzana jest do żyły, a igła usuwana. Całość zabezpiecza się korkiem i plastrami, by zapobiec przemieszczaniu się wyrobu medycznego.
Nie można zapomnieć o odpowiednio częstym wymienianiu kaniuli – powinno się to robić w przeciągu 72 godzin. Ma to na celu zapobieganie rozwojowi stanów zapalnych żył, jak i innych infekcji.
Kaniula pozwala na zmniejszenie ryzyka pojawienia się siniaków, jak również sprawia, że zabieg jest mniej bolesny dla pacjenta. Nie zawsze jednak możemy z niej korzystać. Jednym z głównych przeciwwskazań co do użycia jest kruchość naczyń krwionośnych, jak również mała widoczność żył.
Artykuł sponsorowany