Autyzm to spektrum, które przez wiele osób kategoryzowane jest jako choroba. Istnieje wiele form terapii, pozwalających na złagodzenie dokuczliwych objawów. Jak wyglądają? Która z nich jest najskuteczniejsza?
Czym jest spektrum autyzmu?
Osoby ze spektrum autyzmu mają problem z nawiązaniem i utrzymaniem relacji oraz komunikacją z innymi osobami. Ich zachowanie jest rutynowe, a każda zmiana codziennych nawyków może wywołać niepożądane reakcje. Z autyzmem zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto zaznaczyć, że określenie „zaburzenie” przez wielu specjalistów jest uznawane za nieprawidłowe. Najczęściej stosuje się zatem nazwę: spektrum autyzmu.
Wśród innych cech charakterystycznych warto wskazać: intensywne zainteresowania oraz nietypowe reakcje na bodźce sensoryczne.
Terapia behawioralna
Terapie dla dziecka z autyzmem opierają się najczęściej na metodzie behawioralnej, edukacyjnej, które znacząco poprawiają funkcjonowanie dziecka i jego relacje ze społeczeństwem. Spektrum nie można jednak całkowicie wyleczyć. Efekty terapii behawioralnej zależą m.in. od potrzeb dziecka, indywidualnego podejścia specjalisty oraz nastawienia małego pacjenta. Duże znaczenie ma również wsparcie rodziców. W przypadku dzieci można wykorzystać farmakologię, jednak nie istnieją leki, które całkowicie są w stanie wyeliminować objawy autyzmu lub jego przyczynę.
Terapie dla dziecka z autyzmem a umiejętności społeczne
Metody terapii dla autystów mają złożony charakter, a ich głównym celem jest poprawienie umiejętności społecznych oraz usprawnienie codziennego funkcjonowanie małego pacjenta. Wybór odpowiedniej formy pomocy zależy od potrzeb dziecka, jego problemów i wieku. Poza terapią behawioralną psycholodzy stosują też podejście rozwojowe – zakłada naukę komunikacji oraz umiejętności społecznych wraz z odpowiednim systemem motywacyjnym. Przykładem tej metody jest Indyvidual Difference. To model rozwojowy, uwzględniający indywidualne różnice, oparty na budowaniu relacji. Jego główny cel to kształtowanie samodzielności w inicjowaniu i utrzymaniu kontaktów z innymi ludźmi.
Metody wspierające funkcjonowanie dziecka
Terapie wspomagające to m.in. integracja sensoryczna. Największe zalety to: zmniejszenie nadwrażliwości na bodźce, ułatwienie nauki, lepsza koncentracja, większe poczucie własnej wartości, usprawnienie codziennej organizacji. Podstawą metody jest teoria integracji sensorycznej, a polega ona na zmianie przetwarzania zmysłowego poprzez dostarczenie bodźców, pobudzających równowagę, słuch, dotyk itp.
Istnieje wiele metod terapii dzieci z autyzmem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „która z nich jest najlepsza”. Klucz do zgładzenia objawów stanowi podejście holistyczne.
Artykuł sponsorowany