Kofeina kojarzona jest głównie z kawą. Jednak nie jest to jedyny napój zawierający ten związek. Można odnaleźć ją również w niezwykle popularnych obecnie napojach energetycznych. Szybki tryb życia i nieustanne zmęczenie to czynniki sprawiające, że wiele osób spożywa kofeinę w nadmiernych ilościach ze względu na jej działanie energetyzujące. Jakie są negatywne skutki takiego postępowania i jak im zapobiegać?
Czym jest kofeina i jak wpływa na organizm?
Głównym źródłem kofeiny w naszym społeczeństwie jest kawa. W zależności od gatunku, miejsca uprawy i sposobów przetwarzania, może zawierać bardzo różne związki chemiczne, a także odmienną ilość kofeiny. Stężenie tego związku zależy także od temperatury wody oraz czasu parzenia! Chcąc ograniczać spożycie kofeiny, można więc na przykład parzyć kawę w niezbyt wysokiej temperaturze. Stężenie maksymalne kofeiny w organizmie ma miejsce w ciągu pierwszej godziny po spożyciu napoju. Warto mieć na uwadze to, że kofeina znajduje się też w innych napojach – przede wszystkim w tych energetycznych. Warto mieć na uwadze to, że stosując zdrowe nawyki dotyczące kofeiny, można wiele zyskać na piciu kawy. Może okazać się pomocna w zwalczaniu bólu migrenowego, a także zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Dodatkowo kofeina jest cennym składnikiem diety redukcyjnej ze względu na przyspieszanie przemiany materii.
Skutki nadmiernego spożycia kofeiny
Osoba dorosła może bezpiecznie przyjmować 400 mg kofeiny w ciągu doby. Z reguły jest to ilość, którą zawierają 4 filiżanki kawy średniej wielkości. Przekraczając tę dawkę, można narazić się na negatywne skutki nadmiernego spożycia kofeiny. Z reguły odczuwana jest wówczas nadpobudliwość, lęk i przytłoczenie, nieregularne bicie serca, silny ból głowy oraz drżenie rąk. Osoby, które często spożywają nadmierne ilości kofeiny, są bardziej narażone na chorobę refluksową, powstanie wrzodów żołądka i nieprawidłowości w funkcjonowaniu dwunastnicy. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie limitu i unikanie picia zbyt wielu kaw dzienn
Porady na zmniejszenie spożycia kofeiny
Jak unikać negatywnych skutków kofeiny? Przede wszystkim należy ograniczyć jej spożycie. Warto zdecydować się na picie tylko jednego rodzaju napojów, które zawierają w ten składnik. Wówczas zdecydowanie prostsze będzie kontrolowanie ilości kofeiny dostarczanej do organizmu. Osoby, które uwielbiają kawę, ale odczuwają negatywne skutki nawet po wypiciu niewielkiej ilości, mogą zdecydować się na alternatywę w postaci kawy bezkofeinowej. Podobnie, jak w innych aspektach związanych ze zdrowym stylem życia, również w piciu kawy należy zachować umiar! Poza odpowiednią ilością, warto kupować kawę dobrej jakości. Nie należy też łączyć jej z cukrem, a poza nią – niezbędne jest wypijanie optymalnej ilości wody.
Kawa może być napojem stanowiącym ważny i zdrowy element codziennej diety. Niezbędne jest jednak wprowadzenie zdrowych nawyków dotyczących kofeiny. Nie powinna być spożywana w nadmiarze, a napoje, które ją zawierają, nie powinny zastępować regularnego picia wody.