Ból kręgosłupa to problem, który dotyka w dzisiejszych czasach wiele osób. Wbrew pozorom, nie dotyczy jedynie seniorów, ale również zdecydowanie młodszych grup wiekowych. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa u młodych ludzi? Jak zapobiegać dolegliwościom bólowym i jak je leczyć?
Ból kręgosłupa, jako problem społeczny
Ból kręgosłupa u młodych ludzi stał się w ostatnich kilkunastu latach dużym problemem społecznym. Siedzący tryb życia, duża ilość pracy biurowej, która wykonywana jest na stanowiskach pracy stworzonych bez dbałości o ergonomię i mała ilość aktywności fizycznej to czynniki ryzyka, które szkodzą funkcjonowaniu całego układu ruchu. Warto wspomnieć o tym, że taki tryb życia może też prowadzić do otyłości. A zbyt duża waga stwarza wiele obciążeń dla kręgosłupa i z reguły wywołuje liczne dolegliwości bólowe. Na szczęście coraz częściej mówi się o konieczności dbania o zdrowie. Duża ilość młodych osób wprowadza do swojego życia zdrowe nawyki, które mogą znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu pleców.
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa u młodych ludzi
Bóle kręgosłupa u młodych ludzi pojawiają się z różnych powodów. Jednak można wyróżnić kilka czynników, które mają największe znaczenie. Co do nich należy?
- Wady postawy – najczęściej występuje skolioza, a czasem też problem ze zwiększoną lordozą. Są to wady kręgosłupa, które często wywołuje noszenie w okresie nastoletnim zbyt ciężkiego plecaka lub torby na jednym ramieniu. Wtedy wszystkie struktury są bardziej narażone na różne urazy, a tym samym – zwiększa się częstotliwość bólu pleców. Nieprawidłowa postawa może okazać się także czynnikiem, który wywołuje poważne choroby kręgosłupa u młodych ludzi.
- Niewygodny materac – jedną z przyczyn bólu kręgosłupa jest spanie na niewygodnym materacu, źle dostosowanym do potrzeb danej osoby. Podłoże do spania powinno mieć optymalną twardość oraz wypełnienie, które jest sprężyste i elastyczne. W przeciwnym razie mięśnie będą się intensywnie napinały. Brak rozluźnienia wywołuje spięcia, które często objawiają się właśnie pod postacią bólu kręgosłupa.
- Schorzenia ginekologiczne – młode kobiety skarżące się na ból pleców często odczuwają dyskomfort ze względu na przechodzenie choroby ginekologicznej. Zapalenie jajowodów czy endometrioza to częste przyczyny problemu.
- Silny stres – długotrwały stres, podobnie jak spanie na źle dopasowanym materacu, może być przyczyną silnego bólu kręgosłupa. Wynika to z nadmiernego napięcia mięśniowego, które na dłuższą metę może być bardzo szkodliwe.
- Zaburzenia psychiczne – osoby zmagające się z depresją czy zaburzeniami lękowymi przez nieustanne napięcia w ciele mogą nabawić się problemów psychosomatycznych – również pod postacią uciążliwych problemów z kręgosłupem, które mogą objawiać się silnym dyskomfortem.
Profilaktyka bólu kręgosłupa – jakie nawyki warto wprowadzić?
Zdrowy tryb życia to najskuteczniejszy sposób profilaktycznego zapobiegania bólowi kręgosłupa. O jakie elementy funkcjonowania dbać, aby móc cieszyć się zdrowymi plecami? Pierwsza kwestia to regularna aktywność fizyczna. Nie musi to być wcale codzienne uprawianie sportu! Choć oczywiście siłownia dla młodych ludzi z pewnością okaże się niezwykle korzystna, nawet osoby, które nie lubią się ruszać, mogą stosować profilaktykę bólu kręgosłupa. Przykładem są, chociażby spacery. Przynajmniej trzydziestominutowa przechadzka na świeżym powietrzu może pozytywnie wpłynąć na cały układ ruchu. Kolejny ważny aspekt to ergonomia stanowiska pracy. Osoby, które spędzają 8 godzin w biurze, powinny siedzieć prosto, na fotelu, który wspiera ich plecy na całej długości. Kluczowe jest także ustawienie monitora tak, aby głowa była w prostej pozycji. Konieczność częstego obracania szyi może szybko doprowadzić do powstania nadmiernych napięć w górnych częściach kręgosłupa.
Kluczowym elementem zdrowego trybu życia jest również sen. W kontekście bólu kręgosłupa największe znaczenie ma tu wybór dobrej poduszki i materaca. W łóżku spędzamy aż ⅓ każdej doby! Dlatego całe ciało powinno być w stanie spędzić ten czas w pozycji, która jest zgodna z jego prawidłową, anatomiczną budową. W końcu duże znaczenie ma też postawa podczas wykonywania codziennych czynności. Osoby mające problem z jakimikolwiek skrzywieniami powinny nad tym pracować poprzez wykonywanie regularnych ćwiczeń – najlepiej zleconych przez fizjoterapeutę.
Leczenie schorzeń kręgosłupa – fizjoterapia działa cuda!
Choroby kręgosłupa u młodych ludzi można skutecznie leczyć. Pierwszym krokiem jest oczywiście zadbanie o podstawowe elementy zdrowego trybu życia. Jednak jeśli to okaże się niewystarczające, niezbędne stanie się skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty. Jego rola w procesie leczenia jest nieoceniona! Choć oczywiście w przypadku bólu ograniczającego prawidłowe funkcjonowanie konieczne będzie udanie się do ortopedy, na każdym kolejnym etapie warto korzystać z usług fizjoterapeuty. Terapia manualna i lecznicze masaże to podstawa uwalniania napięć i rozluźniania kluczowych partii mięśniowych. Z reguły jako wsparcie terapii zalecane jest wprowadzenie konkretnego typu aktywności – często jest to pilates lub joga. Warto pamiętać o tym, że nawet najlepszy ortopeda i fizjoterapeuta nie będą w stanie efektywnie pomóc, bez współpracy ze strony pacjenta. Dlatego tak istotne jest edukowanie się i wykorzystywanie wiedzy. Zdrowie jest najważniejsze! Zbilansowana dieta, regularny sen i codzienna aktywność fizyczna to elementy funkcjonowania, które każdy młody człowiek powinien wprowadzić do swojej codziennej rutyny.
Warto pamiętać również o tym, że kluczem do sukcesu jest zdrowy balans między wypoczynkiem a aktywnością. Kręgosłup i mięśnie pleców potrzebują mobilizacji i aktywności. Jednak ważny jest dla nich także czas, podczas którego będą mogły się zregenerować. Dlatego we wszystkim należy zachować umiar. O tyle, o ile codzienny spacer lub ćwiczenia na siłowni 4 razy w tygodniu będą korzystne, to intensywne treningi codziennie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Ból kręgosłupa u młodych ludzi to duży, społeczny problem. Jednak dzięki szerzeniu świadomości dotyczącej korzyści wynikających ze zdrowego trybu życia, coraz więcej osób wprowadza do swojej codzienności korzystne nawyki, sprzyjające profilaktyce bólu pleców.