Problemy z kręgosłupem powoli stają się chlebem powszednim. W dzisiejszych czasach plecy są stale narażone na wielogodzinne przebywanie w nieergonomicznej pozycji, a w efekcie diagnozuje się coraz więcej schorzeń kręgosłupa. Jak się jednak okazuje, pewne nieskomplikowane ćwiczenia mogą zdecydowanie polepszyć samopoczucie osób zmagających się z problemami tego typu.
Chory kręgosłup – z czego wynika?
Dlaczego tak wiele osób skarży się na chory kręgosłup? Przede wszystkim ze względu na siedzący tryb życia, który prowadzi spora część społeczeństwa. Wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem komputera w nieergonomicznej pozycji wpływa bardzo negatywnie na ogólne samopoczucie, w tym oczywiście na stan pleców. Długotrwałe przebywanie w nieprawidłowej pozycji sprzyja powstawaniu wad postawy tj.; plecy okrągłe lub wklęsłe. Ponadto, wiele osób nie uprawia aktywności fizycznej, uprawia ją bardzo rzadko lub nie dba o technikę podczas wykonywania ćwiczeń – takie działania również mogą doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń kręgosłupa. Konsekwencją niedbania o kręgosłup oraz układu ruchu mogą być schorzenia takie jak przepuklina, dyskopatia, czy rwa kulszowa.
Jakie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup?
- Koci grzbiet to bardzo proste ćwiczenie, które prawdopodobnie zna każdy. Pozycją wyjściową jest klęk podparty, z którego należy podnieść górny odcinek kręgosłupa, a głowę skierować w dół.
- Dead bug. W leżeniu tyłem, unieś ręce w przód oraz ustaw nogi zgięte w kącie prostym. Podczas wdechu powoli opuszczaj jedną rękę i przeciwległą nogę do ziemi. Utrzymaj przez chwilę pozycję, nie dotykając ziemi i wróć do pozycji początkowej. Wykonaj ćwiczenie dla drugiej strony. Kluczowym elementem w tym ćwiczeniu będzie utrzymywanie stałego kontaktu lędźwi z podłożem.
- Palloff press. Zaczep gumę oporową typu power band o coś sztywnego, stań bokiem do gumy i złap ją w dwie ręce. Postaraj się wyprostować ramiona w przód przed klatkę piersiową z jednoczesnym wydechem. Wróć do pozycji wyjściowej z wdechem. Pamiętaj o prawidłowej kontroli tułowia oraz oddychaniu.
- Deska. jest statycznym ćwiczeniem, które zaczyna się od klęku na podłodze. Z tej pozycji należy oprzeć się na przedramionach, a łokcie zgiąć pod kątem prostym. Kolejnym krokiem jest ustawienie stóp na palcach, napięcie wszystkich mięśni oraz kontrola, czy pośladki i biodra nie znajdują się zbyt wysoko.
- Hollow body. Połóż się na plecach ze złączonymi nogami i wyprostowanymi nad głową rękami. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, ustaw głowę w przedłużeniu kręgosłupa. Zaciśnij pośladki i napnij mięśnie brzucha. Nogi oraz ramiona powinniśmy zatrzymać tuż nad podłożem bądź do momentu utrzymania kontaktu odcinka lędźwiowego kręgosłupa z matą.
Jak ćwiczyć na kręgosłup?
Powyższe ćwiczenia są bardzo proste i z pewnością poprawnie wykonane przyniosą zamierzony efekt. Jak się jednak okazuje, nie każdy wie, jak wykonać je dobrze technicznie, co jest niezwykle ważne w przypadku chorego kręgosłupa. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że wykonujesz je poprawnie, zgłoś się do trenera specjalizującego się w ćwiczeniach korygujących oraz treningu medycznym. Idealnym przykładem jest https://warsaw-trainer.pl/ – wyspecjalizowana kadra z pewnością dobierze spersonalizowane ćwiczenia i zadba o to, byś wykonywał/a je wszystkie poprawnie.
Nadal nie wierzysz, że kilkanaście minut dziennie może uwolnić Cię od uporczywego bólu kręgosłupa? Czas najwyższy, by przekonać się o tym na własnej skórze! Konsekwentne wykonywanie wymienionych ćwiczeń może przynieść zadowalające efekty oraz zniweluje uczucie dyskomfortu.
Artykuł sponsorowany