Osoby, które interesuje praca opiekun osób starszych obawiają się, że nie jest to zawód dla nich. W przekonaniu tym utwierdza je brak doświadczenia w opiece nad seniorem. Oczywiście, nie jest on przeszkodą w przyjęciu pierwszego zlecenia, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi opieka nad dość sprawnym podopiecznym. Trudno jednak dziwić się, że sami opiekunowie czują się niekomfortowo w takiej sytuacji. Pytanie o to, jak podnieść swoje kwalifikacje jest jednym z tych, na które z łatwością można udzielić odpowiedź. Co ważne, zdobywanie doświadczenia nie musi być przedsięwzięciem kosztownym.
Po pierwsze – nieodpłatne kursy i szkolenia
Choć kursy przygotowujące do pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej kojarzą się nam z zajęciami płatnymi, nie jest to wcale reguła. Instytucji oferujących bezpłatne spotkania ze specjalistami nie jest wcale mało. Co więcej, nie działają one wcale jedynie w największych miastach. Informacji na ich temat chętnie udzielają urzędy pracy, szczegółowe plany zajęć można jednak znaleźć również na stronach internetowych kolejnych placówek.
Podczas kursów i szkoleń można uzyskać odpowiedź na pytanie o to, czy praca w charakterze opiekuna jest rzeczywiście rozwiązaniem idealnym z naszego punktu widzenia. Zajęcia są też świetną okazja do tego, aby nabyć wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. W trakcie ich trwania można dowiedzieć się wiele tak na temat pielęgnacji, jak i higieny osoby starszej. Wykładane są także podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz informacje o mniej i bardziej typowych chorobach wieku podeszłego. W czasie wielu kursów duży nacisk kładzie się też na komunikację z osobą starszą. Opiekun przygotowany w ten sposób może oglądać oferty w internecie nie obawiając się tego, że nie poradzi sobie z nowymi wyzwaniami.
Po drugie – wolontariat
Wyjeżdżając do Niemiec opiekun osoby starszej zwykle jest pozostawiony sam na sam z seniorem. Strach towarzyszący mu podczas pierwszych wyjazdów jest więc zrozumiały. Aby z nim walczyć warto pomyśleć o przetestowaniu umiejętności teoretycznych w praktyce. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem choćby dzięki wolontariatowi. Ku zaskoczeniu wielu osób miejsc, w których pomoc wolontariuszy jest nieoceniona, nie jest wcale mało. Poszukują ich hospicja, domy seniora, a nawet niektóre szpitale. W placówkach tych można nieść pomoc osobom starszym. W każdej chwili można jednak również zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonego pracownika, który udzieli dodatkowego wsparcia.
Warto też pamiętać o tym, że wiele osób ma doświadczenie w opiece nad seniorem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Można o nim mówić przecież w kontekście opieki nad rodzicami i dziadkami. Starsi członkowie rodziny nie różnią się przecież od niemieckich seniorów, którzy czekają na pomoc ze strony opiekuna.
Artykuł sponsorowany.