Jedną z najważniejszych neurologicznych struktur ludzkiego organizmu jest rdzeń kręgowy. To właśnie dzięki niemu mózg otrzymuje informacje z całego ciała i przesyła sygnały do poszczególnych narządów. Rozgałęzienia z rdzenia występują na całej długości kręgosłupa — również w odcinku szyjnym. Ucisk na nerw w tym miejscu to częsta przyczyna bólu i dyskomfortu. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Przyczyny i objawy ucisku na nerw szyjny
Ucisk na nerw szyjny to przykra dolegliwość, która wiąże się z uciążliwym bólem i dyskomfortem. Najczęstsze przyczyny problemu to m.in. uszkodzenie krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe, choroby przewlekłe, wady postawy, nadmiar stresu, złe warunki snu i brak ruchu. Wszystkie te czynniki są niebezpieczne dla kręgosłupa — w szczególności właśnie w odcinku szyjnym.
Warto pamiętać o tym, że ból szyi nie jest jedynym objawem ucisku na nerw. Często występujące symptomy obejmują również drętwienie górnych partii ciała, a także osłabienie rąk. Charakterystyczne jest to, że czasem pojawiają się wraz z ruchem szyi, a nie samoistnie. Zdarzają się też uciążliwe i intensywne bóle głowy, a w niektórych przypadkach chorzy zmagają się z nudnościami.
Ból szyi — jak się go pozbyć?
Zdarzają się przypadki, w których ucisk na nerw ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Wówczas wystarczające jest łagodzenie bólu szyjnego niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Są powszechnie dostępne bez recepty.
Jednak jeśli objawy są przewlekłe albo nawracające, często konieczne jest wdrożenie terapii manualnej lub zabiegów z zakresu fizykoterapii (np. laser, fala uderzeniowa). W skrajnych przypadkach niezbędne jest wykonanie operacji. Zakres zabiegu różni się w zależności od przyczyny uszczypnięcia nerwu.
Najlepsze ćwiczenia na nerw szyjny
Zarówno w celu profilaktyki, jak i złagodzenia dolegliwości bólowych, warto wykonywać ćwiczenia na nerw szyjny.
- Ćwiczenia rozciągające — ich celem jest rozluźnienie napiętych mięśni i ścięgien. Pomaga to w zmniejszeniu nacisku na nerw, a tym samym zmniejsza odczuwany ból.
- Ćwiczenia stabilizujące — odpowiadają za prawidłowe napięcie mięśniowe. Ich wykonywanie wzmacnia tkanki i sprawia, że szyja staje się bardziej stabilna.
- Ćwiczenia mobilizujące — warto wykonywać je pod okiem fizjoterapeuty. Mobilność struktur jest kluczowa dla bezpiecznego funkcjonowania w życiu codziennym.
Ucisk na nerw szyjny to często pojawiający się problem, który wiąże się z dużą bolesnością. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia, które pozwalają na pozbycie się dyskomfortu i szybki powrót do zdrowia.