Urazy różnych części ciała podczas uprawiania sportu zdarzają się dość często. Oczywiście ich natężenie i możliwość urazów zwiększa się lub zmniejsza, a zależy to od naprawdę wielu czynników. Jednym z nich może być nieodpowiednie wykonywanie pewnych ćwiczeń czy ruchów. Jak powstają urazy kręgosłupa i jak im zapobiegać? Sportowcy, których dziedzin są najbardziej narażeni na różne kontuzje? Tego dowiesz się poniżej!
Jak powstają urazy kręgosłupa?
Do urazów kręgosłupa może dochodzić w naprawdę różny sposób. Najczęściej jednak są to nagłe przypadki, takie jak wypadki samochodowe, upadki czy uderzenia, które sprawiają, że kręgi, dyski, więzadła i mięśnie kręgosłupa się uszkadzają. Drugą grupą są przeciążenia. Jeśli przez długi czas kręgosłup będzie przeciążony podczas np. noszenia ciężkich przedmiotów lub siedzenia w nieodpowiedniej pozycji, może dojść do dość poważnych urazów pleców. Jeśli chodzi o sportowców, to są oni narażeni na uszkodzenie kręgosłupa poprzez nieodpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń podczas treningów. Może to doprowadzić do mikrouszkodzeń, które po jakimś czasie przerodzą się w poważniejsze urazy. Dużo częściej do uszkodzeń kręgosłupa może dochodzić wtedy, kiedy dana osoba cierpi na wrodzone wady anatomiczne pleców.
Profilaktyka urazów kręgosłupa
Urazy kręgosłupa są częstym zmartwieniem dla osób uprawiających sport, dlatego tak ważne jest zapobieganie im. Jak wygląda profilaktyka urazów kręgosłupa?
- Rozgrzewka – przed rozpoczęciem aktywności fizycznej zawsze należy wykonać odpowiednią rozgrzewkę. Obejmuje ona ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie kręgosłupa, co może zmniejszyć ryzyko powstawania urazów.
- Poprawna technika ćwiczeń – ważne jest również to, aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia, zgodnie z zaleceniami trenera. Niewłaściwa technika może zwiększać obciążenie kręgosłupa i prowadzić do różnych urazów.
- Właściwe wyposażenie – w zależności od rodzaju sportu, ważne jest, aby używać właściwego sprzętu i wyposażenia, takiego jak ochraniacze, kaski czy nakładki na zęby.
- Odpowiedni odpoczynek – regularne dni odpoczynku pozwalają na regenerację mięśni i kręgosłupa, co jest istotne w zapobieganiu przeciążeniom i urazom.
- Zachowanie ostrożności w sportach zespołowych – osoby, które uprawiają sporty kontaktowe, takie jak futbol, hokej czy rugby, muszą koniecznie pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, takich jak noszenie odpowiedniego ochraniacza na kręgosłup i innych częściach ciała.
Jakie sporty są najbardziej kontuzjogenny?
Niektóre sporty mogą być bardziej kontuzjogenne niż inne i jest to spowodowane ich charakterystyką. Można do nich zaliczyć piłkę nożną, która jest grą zespołową i wymaga dużego obciążenia fizycznego przez graczy. Innym bardzo wymagającym sportem są sporty walki, takie jak boks, MMA, judo czy karate. Charakteryzują się przede wszystkim kontaktem z drugim sportowcem oraz możliwością nabycia dużej ilości urazów w postaci stłuczeń, złamań czy uszkodzeń stawów. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że skoki do wody również mogą być niebezpieczne dla kręgosłupa, ponieważ nieodpowiedniego uderzenie w wodę może spowodować naprawdę ciężkie urazy.
Urazy kręgosłupa są dość powszechnie wśród sportowców. Należy jednak zadbać o to, aby one nie powstawały zbyt regularnie, ponieważ może to utrudniać uprawianie aktywności fizycznej. Rozgrzewaj się przed każdym treningiem, ćwiczenia wykonuj odpowiednio dobrze i pamiętaj o swojej ochronie osobistej w postaci ochraniaczy, kasku czy nakładek na zęby, w zależności, w jakim sporcie czujesz się najlepiej!