Jak wiadomo kręgosłup odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Do jego podstawowych funkcji należy utrzymanie ciężaru ciała i zapewnienia mu równowagi. Z uwagi na to narażony jest na szereg przeciążeń oraz wstrząsów, które mogą doprowadzić jego delikatną strukturę do mikrouszkodzeń oraz przyczynić się do nadwyrężenia mięśni. Jak się okazuje, są to pierwsze przyczyny schorzeń kręgosłupa. Jednak, czy da się im zapobiec?
Najczęściej występujące schorzenia kręgosłupa
Struktura kręgosłupa jest bardzo złożona, gdyż składa się z 33-34 kręgów (liczba kręgów guzicznych jest zmienna) połączonych więzadłami oraz małymi stawami. Umożliwiają one ruch jednego kręgu względem pozostałych. Natomiast, między trzonami znajdują się krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski, które są odpowiedzialne za amortyzowanie obciążenia. Jednak mimo wszystko, ta skomplikowana konstrukcja jest dość delikatna i podatna na uszkodzenia, z uwagi na co choroby oraz schorzenia kręgosłupa zaliczane są do jednych z najczęściej występujących. Wśród nich wyróżnić można:
- chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa – jest to najczęstsza przyczyna bólu pleców. Polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek, które są powiązane z kręgami, a za bezpośrednią przyczynę uznaje się brak mazi stawowej.
- zesztywniające zapalenie kręgów kręgosłupa – jest to poważna choroba reumatyczna, która objawia się poprzez ból w okolicy krzyżowo-biodrowej, promieniujący aż do pośladków i tylnej powierzchni ud. Może doprowadzić do kostnienia kręgosłupa, co skutkuje stałym garbieniem się i wysunięciem szyi do przodu.
- dyskopatia kręgosłupa – zwana inaczej przepukliną kręgosłupa, która polega na uwypukleniu jądra krążka międzykręgowego. Rozwija się w odcinku lędźwiowym, a do jej objawów należy drętwienie, ograniczenie ruchomości czy ból promieniujący w dolnej części pleców aż do kolana.
Kto jest narażony na schorzenia kręgosłupa?
W ciągu całego swojego życia mamy kontakt z licznymi czynnikami, które w niekorzystny sposób oddziałują na nasze plecy. W końcu w pewnym wieku zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe i diagnozuje się schorzenia kręgosłupa. Nic zatem dziwnego, że rozwijają się one i uwidaczniają wraz z wiekiem. Jednak czy tylko osoby starsze mogą zmagać się z tym problem? Okazuje się, że nie! W dzisiejszych czasach coraz częściej ze schorzeniami oraz wadami kręgosłupa zmagają:
- małe dzieci,
- nastolatkowie,
- dorośli,
- kobiety w lub po ciąży,
- kobiety w okresie menopauzy.
Co robić, aby zapobiec schorzeniom kręgosłupa?
Dzisiejszy tryb życia wymaga od nas nadmiernej pracy fizycznej lub umysłowej. Kręgosłup może odczuwać to w różny sposób, gdyż zbyt duża aktywność często doprowadza do szybszego zużycia kręgów. Z drugiej strony, siedzący tryb życia związany z pracą, np. przed komputerem, skutkuje tym, że się nie ruszamy, a to osłabia mięśnie stabilizujące kręgosłup. Jak zatem znaleźć złoty środek i zapobiec powstawaniu lub kształtowaniu się schorzeń? Przede wszystkim zacznijmy od małych zmian związanych ze wzmacnianiem mięśni i umożliwiających zwiększenie elastyczności kręgosłupa. Świetnie sprawdzi się tutaj regularne uprawianie jogi, pływanie czy pilates. Nie można również zapomnieć o prawidłowej postawie ciała w czasie chodzenia czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów poprzez przykucnięcie, a nie schylanie się. Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie schorzeniom kręgosłupa są materace do spania. Są to specjalnie stworzone produkty, które poprzez unikalną budowę oraz wyjątkowe właściwości w pozytywny sposób mogą wpłynąć nie tylko na jakość snu, ale również stan naszego kręgosłupa. Wszystko z uwagi na fakt, iż idealnie dopasowują się do ciała użytkownika, gwarantując tym samym najlepsze wsparcie dla pleców. Co więcej, są w stanie zmniejszyć ryzyko rozwijania się lub kształtowania schorzeń kręgosłupa. Inną kwestią jest odpowiednio dobrana poduszka do spania, która zapewnia stabilizację w odcinku szyjnym.
Chcąc zapobiec schorzeniom kręgosłupa, należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki oraz zainwestować w materace do spania. Niezależnie od zastosowanej przez nas metody warto pamiętać, że schorzenia kręgosłupa nie tylko wiążą się z dolegliwościami bólowymi, ale także utrudniają nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.