Nawilżanie śluzówki nosa u małego dziecka to kluczowy element jego pielęgnacji. Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia oddychają wyłącznie przez nos. W sytuacji, w której śluzówka ulega przesuszeniu, rezultatem są problemy z oddychaniem, kłopoty ze snem oraz utrudnione przyjmowaniem pokarmów. Ponadto sucha błona śluzowa nosa u malucha jest o wiele bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, w tym wirusów i bakterii.
Przyczyny suchości nosa u dzieci
Nos jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Ze względu na liczne funkcje budowa nosa jest skomplikowana, a wysuszenie jego błony śluzowej zaliczane jest do najczęstszych dolegliwości. Wysuszeniu śluzówki nosa towarzyszą również inne objawy, w tym zatkany nos, swędzenie oraz utrudnione oddychanie. W rezultacie na błonie śluzowej nosa dziecka pojawiają się strupy i rany, co może prowadzić do krwawienia. Do najczęstszych przyczyn suchości w nosie u dzieci zalicza się:
- przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem,
- alergie,
- kontakt z substancjami drażniącymi, m.in. ze smogiem,
- niedobory witamin i minerałów,
- długotrwałe stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa.
Pielęgnacja śluzówki nosa dziecka
W celu zminimalizowania ryzyka wysuszenia śluzówki nosa u dziecka najpierw warto zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Należy również pamiętać o zapewnieniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu, aby nie doprowadzić do przegrzania. Niezwykle ważne są również bezpośrednie metody oczyszczania i nawilżania śluzówki nosa malucha. Podczas pielęgnacji dziecka należy zadbać o higienę nosa. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu, które są wsparciem w usuwaniu z nosa zaschniętego śluzu. Obie substancje są całkowicie bezpieczne dla niemowląt. Oprócz oczyszczania pełnią funkcję nawilżającą dla błony śluzowej małego noska. Ponadto wykazują działanie kojące podrażnienia, wspomagając tym samym procesy regeneracyjne w obrębie błony śluzowej nosa.
Jak często należy czyścić nos u niemowląt i dzieci?
Oczyszczanie nosa u dzieci jest koniecznością podczas trwającej infekcji dróg oddechowych, kiedy objawem jest katar i zatkanie nosa. U zdrowych dzieci profilaktyczne czyszczenie i nawilżanie nosa powinno odbywać się nawet kilka razy dziennie. Higiena nosa malucha powinna być systematyczna i dokładna. Woda morska w sprayu lub fizjologiczny roztwór chlorku sodu ułatwią rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a następnie jej usunięcie.
Higiena małego noska z ISONASIN® SEPTO już od 1. dnia życia
Wyrób medyczny ISONASIN® SEPTO (https://www.mamynosa.pl/isonasin-septo) ma postać roztworu i stosowany jest do płukania nosa u małych dzieci. Zapewnia wsparcie w trakcie infekcji oraz podczas zapalenia śluzówki nosa i gardła. Preparat jest pomocy zarówno przy wodnistym, jak i gęstym katarze u dzieci. Jego formuła opiera się na kompleksie upłynniającym, w którego skład wchodzi roztwór soli fizjologicznej, polisorbat 80, wyciąg z tymianku, znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, oraz jony miedzi pomagające usuwać bakterie oraz zapobiegać ich namnażaniu. Płukanie preparatem umożliwia zmniejszenie niedrożności nosa, usunięcie śluzu oraz czynników powodujących infekcje, a także złagodzenie objawów towarzyszących niedrożności. Wyrób medyczny ISONASIN® SEPTO jest dostępny w postaci jednorazowych ampułek, co znacznie ułatwia bezpieczne i higieniczne płukanie noska maluszka. To preparat odpowiedni dla niemowląt, starszych dzieci i dorosłych. Porady dotyczące stosowania ISONASIN® SEPTO dostępne są w filmie instruktażowym.
Artykuł sponsorowany
Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła.
Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja
Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice
Nr medyczny: ISO/1/5/24
Bibliografia:
- Rapiejko, A. Lipiec, Płukanie czy nawilżanie, [w:] „Alergoprofil”, vol. 7, nr 1, 2011, s. 5-9.
- Szandruk, M. Skrzypiec-Spring, E. Szeląg, A. Szeląg, Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, [w:] “Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe)”, zeszyt nr 12, Wrocław 2015, s. 39-40.
- Ulotka dołączona do wyrobu medycznego ISONASIN® SEPTO.
- Zielińska-Pisklak, Skuteczność aplikacji roztworów soli fizjologicznej i wody morskiej, [w:] “Lek w Polsce 2015”, nr 25 (288), s. 15-20.