Grzyby lubią rozwijać się wszędzie tam, gdzie jest mokro i wilgotno. Miejscem, w którym panują takie warunki, bez wątpienia jest każdy basen. Co równie istotne, często zarówno pod prysznicem, jak i na hali basenowej na naszych nogach nie znajdują się klapki. A chodzenie boso mocno sprzyja złapaniu niechcianej infekcji. Powstaje więc pytanie: jak zabezpieczyć się przed grzybicą na basenie? Jaką profilaktykę stosować? I co zrobić w momencie, w którym dojdzie już do niechcianego zakażenia?
Jak można zarazić się grzybicą skóry na basenie?
Jak już wspomnieliśmy, bardzo istotną kwestią jest to, by podczas przebywania w każdej części pływalni na stopach mieć założone klapki. Po pierwsze – zabezpieczą nas one przed ryzykiem przypadkowego poślizgnięcia się. Po drugie natomiast znacznie ograniczą kontakt z miejscami, których mogły dotykać osoby chorujące na wspomnianą dolegliwość. Przenosi się ona na nas bowiem przez bezpośredni kontakt z zarazkiem. Profilaktyka grzybicy stóp na basenie musi się więc koniecznie zacząć od noszenia klapek. Sama niecka basenowa wypełniona mocno chlorowaną wodą niesie ze sobą o wiele mniejsze ryzyko infekcji. Chlor dość skutecznie zabija bowiem szkodliwe drobnoustroje.
Czy z grzybicą można iść na basen?
A co w przypadku, w którym my sami cierpimy na dolegliwości spowodowane zakażeniem grzybami? Czy wtedy możemy chodzić na basen? Odpowiedź jest prosta: dopóki nie wyleczymy infekcji powinniśmy kategorycznie zrezygnować z wizyt w publicznych pływalniach. Na basenie zarażenie grzybicą jest możliwe przez bezpośredni kontakt, trzeba go więc w pełni unikać. Nie narażajmy innych na choroby, do momentu pełnego wyleczenia pozostańmy w domu.
Grzybica basen – o tym też pamiętaj
By po wizycie na basenie nie cierpieć na dolegliwości spowodowane obecnością grzybów na naszym ciele, pamiętajmy jeszcze o kilku kwestiach. Przede wszystkim maksymalnie dbajmy o higienę. Myjmy dokładnie stopy, także w trudniej dostępnych przestrzeniach międzypalcowych. Dzięki temu nawet jeśli zarazki dostaną się na naszą skórę, odpowiednio wcześnie je usuniemy i nie będziemy musieli inwestować w późniejsze leczenie. Niemniej istotne jest także to, by wytrzeć całe stopy do sucha, dzięki czemu grzyby nie będą miały dobrego środowiska do rozwoju.
Inna sytuacja która sprzyja temu, by grzybica stóp u pływaków, to odwiedzanie pływali wtedy, gdy nasza skóra jest uszkodzona. Nawet drobne ranki czy wrastające paznokcie to znacznie zwiększone ryzyko złapania infekcji grzybiczej. Jeśli bardzo nam zależy na t ym, by mimo tych problemów pójść na basen, przed i po pływaniu zastosujmy spray ochronny z oliwą ozonowaną Pharm Foot Ozone Guard.
Artykuł sponsorowany