Wózek inwalidzki jest sprzętem niezbędnym w przypadku seniorów, którzy utracili już swoją sprawność. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków, dlatego wybór odpowiedniego może przysporzyć trudności. Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej wybrać? Czy ważniejszy jest komfort, czy cena? Czy lepiej sprawdzi się model manualny, czy elektryczny?
Inwalidzkie wózki dla seniorów – rodzaje
Wybierając wózek dla seniora należy uwzględnić przede wszystkim jego stan. Duże znaczenie ma to, czy do poruszania się w ten sposób zmusiła go kacheksja związana z przewlekłą chorobą, uraz, bolesność podczas ruchu czy inny powód. Priorytetowe sprawy to komfort osoby starszej i jej samodzielność.
Takie wymogi stawiają sami seniorzy. Na rynku dostępne są wózki manualne i elektryczne. Pierwsze z nich sprawdzają się w przypadku seniorów, których siła mięśniowa umożliwia im samodzielne poruszanie się na wózku. Może to być nawet element rehabilitacji, ponieważ wymaga pracy całej obręczy górnej. Wybierając manualny wózek dla starszej osoby trzeba się zdecydować między modelem stalowym a aluminiowym.
Sprzęty z tej drugiej kategorii są znacznie lżejsze, co stanowi cechę przydatną szczególnie podczas podróży. Wózek elektryczny dla seniora jest polecany w przypadku, w którym dana osoba nie ma siły do samodzielnego napędzania kół. Te modele świetnie sprawdzają się w terenie, ponieważ posiadają konstrukcję umożliwiającą pokonywanie nierówności w łatwy sposób.
Należy mieć jednak na uwadze, że są o wiele cięższe od wózków manualnych. Wyposażone są za to w dodatkowe opcje umożliwiające dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Wózki elektryczne dla seniorów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
W przypadku elektrycznych wózków inwalidzkich należy zwrócić uwagę na elementy techniczne. Jest to m.in. akumulator, od którego pojemności zależy długość działania sprzętu przy określonych parametrach. Konieczne jest też uwzględnienie zasięgu.
W przypadku niektórych wózków będzie to nawet 50 km, co stanowi informację przydatną w przypadku długich spacerów. Elektryczne wózki inwalidzkie są wyposażone w sterownik i joystick, które muszą umożliwiać płynną i bezpieczną jazdę, a także bezproblemową obsługę. Kolejny element to możliwość pokonywania przeszkód.
Modele pokojowo-terenowe pokonują przeszkody wyższe niż pokojowe. Wózek inwalidzki musi mieć wygodne siedzisko umożliwiające komfortowe ułożenie ciała. Materiały wykonania tapicerki powinny być oddychające, by zapobiec powstawaniu odleżyn w trakcie długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. Przydatna może okazać się też poduszka przeciwodleżynowa.
Nie istnieje jeden idealny model elektrycznego wózka inwalidzkiego. Wszystko zależy od stanu seniora, jego potrzeb oraz potrzeb opiekuna. Najlepiej jest więc skonsultować wybór z fizjoterapeutą lub lekarzem oraz przedyskutować tę kwestię ze sprzedawcą w sklepie. Zna on znajdujący się w nim towar najlepiej, dlatego z pewnością udzieli cennych wskazówek.
Jak dobrać szerokość wózka inwalidzkiego?
Wybór odpowiedniej szerokości wózka inwalidzkiego stanowi często największy problem. Nierzadko ludzie kupują zbyt szerokie modele, co prowadzi do zsuwania się seniora ze sprzętu i powoduje dyskomfort. Zapobiec takiej sytuacji można poprzez dokładne wymierzenie osoby starszej.
Najlepiej jest to zrobić po tym, gdy usiądzie ona na krześle i złączy nogi oraz w najszerszym miejscu, czyli przy miednicy, przyłoży dłonie obejmując nimi uda. Wymiar trzeba pobrać mierząc w linii prostej odległość między zewnętrznymi częściami dłoni seniora bądź w ostateczności wymierzyć jego miednicę i dodać do wyniku mniej więcej 3 centymetry.
Czynność można sobie ułatwić korzystając ze specjalnego szerokościomierza do wózków. W przypadku jego braku wystarczająca będzie zwykła miarka. Warto też zaznaczyć, że porady dotyczące dokonywania pomiarów nie są uniwersalne i jak w każdym przypadku wiele zależy od rodzaju schorzenia, stopnia i rodzaju niepełnosprawności oraz zaleceń lekarza czy rehabilitanta.
Czy można uzyskać refundację na zakup wózka inwalidzkiego?
Zakup wózka inwalidzkiego wiąże się najczęściej z niemałym kosztem, co bywa problematyczne w przypadku osób, które i tak wydają już dużo pieniędzy na kwestie związane z leczeniem.
Można jednak postarać się o uzyskanie częściowej refundacji kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy, że lekarz wypisze odpowiedni wniosek, który zostanie dostarczony do sklepu. Tam możliwa jest jego realizacja. Dostępne są również dofinansowania z PCPR czy MOPS. Spis dolegliwości i chorób, które upoważniają specjalistę do wypisania zlecenia na wózek inwalidzki znajduje się w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.
W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie całkowitej refundacji. Obejmuje ona zarówno podstawowe modele wózków ręcznych, te składane, wózki dziecięce i specjalne wózki inwalidzkie. Zwrot, choć części kosztów może okazać się znacznym odciążeniem dla seniora i jego rodziny, dlatego warto skorzystać z takiej szansy.
Artykuł sponsorowany