O swoje zdrowie możemy dbać w różny sposób, w tym możemy zatroszczyć się o to, by oddychać czystym powietrzem w domu i miejscu pracy. Pomogą w tym oczyszczacze powietrza, ale urządzeń z tej kategorii jest w sprzedaży wiele i nie zawsze sprawdzi się ten sam model. Co powinniśmy przeanalizować przed zakupem?
Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą pod względem ceny, wielkości, parametrów, czy kosztów związanych z wymianą filtrów. Jak wybrać ten najlepszy?
Ważna wielkość pomieszczenia
Pierwszą rzeczą, jakiej się przyglądamy, jest wydajność urządzenia. Może on być na 15 m2, 30 m2, 50 m2, 70 m2. Przed zakupem musimy więc określić, w jakim pomieszczeniu postawimy oczyszczacz. Najlepiej dokładnie wymierzmy wnętrze, bo jeśli postawimy na model o zbyt małej wydajności, to oczyszczacz nie będzie w stanie dobrze filtrować powietrza.
Rodzaje filtrów
To, jakiej wielkości cząsteczki zanieczyszczeń oczyszczacz będzie wyłapywać, zależy od tego, jakie wewnątrz znajdują się filtry. Najczęściej jest ich kilka, na przykład filtr węglowy odpowiedzialny za wyłapywanie zapachów i lotnych związków organicznych. Bardzo ważny jest filtr HEPA, który wyłapuje nawet mikroskopijne cząsteczki jak drobnoustroje, czy PM2.5 i PM10 znajdujące się w smogu.
Przy okazji analizy filtrów zweryfikujmy, ile będzie kosztować ich wymiana. Każdy filtr ma swoją żywotność i jeśli chcemy, by oczyszczacz działał sprawnie, o wymianie nie można zapomnieć. Wiele urządzeń ma specjalne czujniki, które pomagają to monitorować. W tym miejscu warto zaznaczyć, że filtry są w różnych cenach i czasem te do najtańszych oczyszczaczy kosztują sporo. I jest to kolejna kwestia, którą przed zakupem warto zweryfikować.
Koszty eksploatacji
O tym, że musimy spojrzeć na koszt filtrów, już wiemy. Jak przeliczymy ich cenę w skali roku i zestawimy z ceną oczyszczacza, to niekoniecznie jego cena będzie atrakcyjna. Poza tym filtry wymienia się z różną częstotliwością. U jednych producentów wymienia się je raz na rok, a u innych okres ten to prawie 3 lata. Oprócz tego przeanalizujmy to, jak duży jest pobór mocy. Na tej podstawie zweryfikujemy, jak zmienią się nasze rachunki za prąd.
Co jeszcze jest ważne?
Oczyszczacze emitują hałas. Tego nie unikniemy, ale nie znaczy to, że odgłos musi być dla nas uciążliwy. Stawiajmy na modele z kilkoma trybami pracy. Przy trybie cichym hałas jest na tak niskim poziomie, że urządzenie może stać w pokoju dziecka. Może też pracować w nocy.
Modele dobrych marek, jak oczyszczacze powietrza Vestfrost, posiadają też wiele innych przydatnych opcji. Wśród ciekawszych możemy wymienić możliwość blokady rodzicielskiej chroniącej przed przypadkowym przestawieniem, czy opcję sterowania za pomoc Wi-Fi, w tym smartfonem. Niektóre urządzenia posiadają jonizator dodatkowo podnoszący jakość powietrza, a część ma filtr wodny. Zimą może on pełnić funkcję nawilżacza powietrza, natomiast latem, zamiast wlać wodę, można dorzucić kostki lodu i filtr będzie pełnić funkcję klimatyzatora.
Więcej informacji znajdziesz na https://zdrovi.pl/k/oczyszczacze-powietrza/vestfrost/
Artykuł sponsorowany