Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami – najwyższa pora, by odpowiednio przygotować kącik, w którym nasza pociecha będzie mogła swobodnie odrabiać lekcje i oddawać się szkolnym obowiązkom. Pamiętajmy, że pozycja, w której siedzi nasze dziecko ma ogromny wpływ na jego młody, jeszcze nieukształtowany kręgosłup, dlatego wybór mebli do nauki nie powinien być przypadkowy. Podpowiadamy, jak wybrać ergonomiczne krzesło i biurko zapewniające komfort i wygodę w czasie nauki!
Ergonomiczny kącik do nauki
Wybierając krzesło oraz biurko dopasowane do potrzeb naszego dziecka musimy brać przede wszystkim pod uwagę to, aby meble zapewniały mu prawidłową pozycję podczas nauki. Przede wszystkim wszelkie meble należy dobierać według wzrostu ich użytkownika. Pamiętajmy, że dla człowieka spędzanie długich godzin przy biurku nie jest naturalną formą aktywności, w konsekwencji czego często zmieniamy ułożenie ciała na takie, które jest niekorzystne dla kręgosłupa. Zakłada się, że najzdrowsze jest siedzenie pod kątem ok. 20 stopni z rękami opartymi o blat (co jest konieczne podczas pisania), plecy powinny być proste, jednak z zachowaniem ich naturalnych krzywizn. Warto zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ maluchy często mają skłonność do garbienia się. Koniecznie też musimy kontrolować pozycję, jaką dziecko przyjmuje w czasie korzystania z komputera – monitor powinien znajdować się w odległości ok. 50 centymetrów od twarzy i być na wysokości oczu.
Biurko dla pierwszoklasisty
Dobór ergonomicznego biurka i odpowiedniego krzesła jest szczególnie ważne w przypadku maluchów, które dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę. Dzieci mające 7-8 lat nie są jeszcze przyzwyczajone do tego, by spędzać czas siedząc w jednym miejscu, dlatego ich kącik do nauki powinien być wygodny, a do tego budzić pozytywne skojarzenia. Warto pamiętać, że pierwszoklasista nie potrzebuje blatu w takich samych rozmiarach jak nastolatek czy osoba dorosła – zazwyczaj wystarczające są modele mające ok. 60 centymetrów wysokości i ok. 70 szerokości. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór takiego biurka, którego wysokość można dopasować do aktualnego wzrostu pociechy. Warto jest też rozważyć zakup biurka w zestawie z pasującym do niego krzesłem, dzięki czemu mamy pewność, że nie będzie ono wymagało od naszego pierwszoklasisty nadmiernego schylania się. Nie zawsze dobrym pomysłem będzie za to zakup fotela na kółkach – czasem dużo lepiej sprawdzi się solidne, drewniane krzesło ze stabilnym podparciem, do którego możemy zakupić dodatkowe poduszki zwiększające komfort.
Pamiętajmy o zdrowiu naszych pociech
Dopasowując w odpowiedni sposób meble przede wszystkim dbamy o kręgosłup naszego dziecka, który szczególnie w fazie wzrostu narażony jest na powstawanie urazów i wad postawy. Dodatkowo niekomfortowe stanowisko do nauki może sprawiać, że maluch szybciej zacznie się rozpraszać, nie będzie chciał się uczyć i zacznie narzekać na dolegliwości bólowe. W zależności od tego, jakie biurko i krzesło zakupimy, pamiętajmy, że to, które sprawdzało się, gdy nasza pociecha miała siedem lat może być już niewystarczające, gdy stanie się nastolatkiem.
Zakup odpowiednio dopasowanego biurka oraz krzesła jest bardzo istotna kwestią, której nie możemy bagatelizować. Pamiętajmy, że wybór ten wpływa zarówno na zdrowie naszej pociechy, jak i osiągane przez nie efekty w nauce.
1 komentarz
Świetny artykuł.
Wiedzę z tego krótkiego wpisu na pewno wykorzystam gdy będę wybierał meble dla mojej pociechy.