Sypialnia powinna być królestwem relaksu i wypoczynku. Spędzamy w niej mnóstwo czasu, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że zapewnienie sobie intymnej, komfortowej atmosfery jest równie ważne każdego dnia. Jeśli chcemy dobrze czuć się w tym pomieszczeniu, powinniśmy zaprojektować je tak, by nie tylko sprzyjało ono wypoczynkowi, ale także zapewniało nam codzienną dozę prywatności. W tym artykule przedstawiamy szereg wskazówek i porad, dzięki którym atmosfera w Twojej sypialni stanie się bardziej intymna, a Ty będziesz cieszyć się lepszym odprężeniem każdej nocy.
Zróżnicowane oświetlenie
Jasne światło sufitowe równomiernie oświetlające cały pokój? To może być dobre rozwiązanie do salonu czy jadalni, gdzie podejmujemy gości i chcemy czuć się jak za dnia nawet w późnych godzinach. Ten rodzaj oświetlenia zdecydowanie nie nadaje się jednak do miejsca takiego, jak sypialnia. Tam lampy powinny wspomagać nas w budowaniu ciekawej, zmysłowej atmosfery, a jedno pstryknięcie włącznika musi przenosić nas do zupełnie innego, sypialnianego świata. Jak możemy osiągnąć taki efekt w swojej sypialni?
Zacznijmy od zaprojektowania systemu oświetlenia opartego na kilku niezależnych źródłach światła. Wybierzmy parę miejsc w sypialni, w których umieścimy lampy o zróżnicowanym natężeniu strumienia i jasności. Zastanówmy się, jak będą układały się promienie światła z każdej lampy i jaki efekt dla pomieszczenia wprowadzą. Powinno zależeć Ci na tym, by niektóre lampy miały światło bardziej punktowe i jasne, a inne miękkie i rozproszone, ponieważ jedynie dzięki temu Twoja sypialnia będzie nie tylko intymna, ale także funkcjonalna.
Na jakie źródła światła dobrze jest więc się zdecydować? Postaw na mocną lampkę przy łóżku lub stojącą przenośną lampę z możliwością odginania klosza w różne strony. Dzięki nim spokojnie poczytasz w łóżku, nie narażając swoich oczu na szwank. Oprócz niej wprowadź do sypialni źródło przygaszonego i rozproszonego światła, które idealnie nada się do relaksowania i szybko wprowadzi Cię w przyjemny, senny nastrój. W tej roli sprawdzą się przykładowo ścienne kinkiety, ciekawy żyrandol czy lampa stojąca z ozdobnym, tłumiącym światło abażurem.
Świece? Dlaczego nie
Wyobraź sobie zmysłową, intymną sypialnię. Co w niej widzisz? Jest duże prawdopodobieństwo, że jednym z elementów Twojej wizji są migotliwe świecie dostarczające wnętrzu przyjemnego i kojącego światła. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak można dodać sypialni charakteru bez wielkich wydatków i ogromnego remontu, postaw właśnie na świece. To nie tylko dodający dozy romantyzmu i zadziorności element, ale także część aromaterapii, która także wpływa na atmosferę panującą w sypialni. Możesz wybrać świece o ulubionym, otulającym zapachu, lub zdecydować się na intrygujący miks różnych woni. Uważaj jednak, by nie przesadzić – zamiast przyjemnego, odprężającego zapachu możesz przypadkowo stworzyć dławiącą mieszankę, przez którą rozboli Cię głowa, a romantyczny nastrój pryśnie.
Przyjemna pościel
Czy pościel może mieć wpływ na intymną atmosferę w sypialni? Naszym zdaniem tak. Relaksując się pojedynczo czy we dwoje w łóżku, które przybrane jest miękką w dotyku pościelą, szybko dostrzeżecie różnicę i znaczącą poprawę komfortu snu. Dzięki naturalnym włóknom, takim jak bawełna czy len, pościel będzie bardziej oddychająca. Przez to Twoja skóra może swobodnie oddychać, a co więcej nie jest narażona na podrażnienia czy suchość. Pościel uszyta z naturalnych materiałów ma jeszcze jeden atut – znacząco podnosi higienę łóżka i sprawia, że wypoczywamy w bardziej sterylnych warunkach. Kto nie chciałby kłaść się i budzić w łóżku, które kusi nas dłużej świeżą pościelą?
Pościel może wpływać na atmosferę w sypialni nie tylko poprzez podnoszenie komfortu wypoczynku, ale także przez działanie wizualne. Jeśli dobrze dogramy jej wzór i fakturę z pozostałymi dodatkami w sypialni, podniesiemy przytulność pomieszczenia i pozytywnie wpłyniemy na estetykę całości. Jakie wzory najlepiej sprawdzają się w sypialniach, w których zależy nam na intymności? Nie ma idealnego pościelowego rozwiązania, jednak przyjmuje się, że gładkie pościele dodają wnętrzu elegancji i sprawiają, że jest ono bardziej stonowane, a pstrokate są ciekawym akcentem dodającym wnętrzu energii i charakteru.
Wygodne łóżko to dobra inwestycja
Chcąc stworzyć intymną atmosferę w sypialni, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na dodatki, ale też na jej kluczowe elementy. Sercem każdej sypialni jest komfortowe łóżko. To nie tylko miejsce na senną regenerację, ale także czułości, długie rozmowy czy leniwe popołudnia z książką. Powinniśmy dobrać je tak, by wspierało nas i zapewniało nam równy komfort podczas każdej z tych czynności. Jak to robić?
Zacznijmy od decyzji dotyczącej ramy łóżka. Preferujesz minimalistyczną ramę z surowego drewna, loftową wersję ze stali, czy może dodającą wnętrzu przytulnego charakteru pluszową ramę? Przy wyborze pamiętaj, że to nie tylko kwestia estetyki, ale także wygody wypoczynku, a nawet zdrowia. Następnie dobierz materac dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji. Postaw nie tylko na odpowiedni, przestronny rozmiar, ale także dobrany do Twojej wagi poziom twardości materaca. Zastanów się także nad rodzajem wypełnienia, który najlepiej sprawdzi się w Twoim łóżku. Pamiętaj, że to od niego zależą właściwości takie, jak stabilizacja podłoża i niwelowanie odczuwania ruchów drugiej osoby, czy elastyczność punktowa.
Wreszcie nadchodzi pora na dobór odpowiednich dodatków. Kołdry czy poduszki wywierają ogromny wpływ na jakość naszego wypoczynku. To dzięki nim możesz cieszyć się odpowiednim komfortem termicznym w łóżku, przez który nie wybudza Cię zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, a Twoja szyja i kark wypoczywają w zdrowej, anatomicznej pozycji. Jeśli chcesz, by Twoja sypialnia zyskała na intymnym charakterze, pomyśl także o odpowiednim wyposażeniu łóżka.
Harmonijny układ
Jakie słowa kojarzą się z intymnością? Z pewnością są to prywatność, ład i spokój. Dobrze zaprojektowana sypialnia zapewnia każde z nich. Harmonijny układ tego pomieszczenia sprawia, że nie tylko lepiej wypoczywamy, ale też zyskujemy prawdziwe przeświadczenie, że sypialnia jest naszym sennym królestwem. Planując ułożenie mebli w swojej sypialni zwróćmy więc uwagę na to, by style i funkcje łagodnie się przenikały. Znajdźmy miejsce dla każdej rzeczy i dobrze zaplanujmy przechowywanie, by później przekładane w kółko przedmioty bez własnego miejsca nie dekoncentrowały nas. Umieśćmy łóżko w takim miejscu, do którego z łatwością docierać będziemy nawet w ciemności. Nie utrudniajmy sobie także dostępu do okien, bez którego codzienne wietrzenie sypialni byłoby niemożliwe.
Kolory
Pora na rozstrzygnięcie odwiecznego dylematu: jaki kolor ścian najlepiej sprawdzi się w sypialni i wprowadzi do niej intymny nastrój? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jednak dokładnie zastanowimy się nad swoim gustem i preferencjami, z łatwością podejmiemy prawidłową decyzję. Mówi się, że sypialni najlepiej sprawdzają się jasne, zgaszone czy pastelowe kolory. Beżowe, pudrowe czy jasnozielone ściany będą działać na nas kojąco, wprowadzać w relaksujący nastrój i wyciszać. W pokoju pomalowanym tymi barwami bez problemu wypoczniemy, a nawet najbardziej szalone dodatki i akcenty kolorystyczne nie przytłoczą tego pomieszczenia.
Mocne kolory, takie jak granat czy nawet czerwień, czasem bywają odradzane do sypialni. Jednak naszym zdaniem fani tych barw nie powinni powstrzymywać się przed pomalowaniem sypialni na wymarzony kolor. Przełamanie jego dominacji odpowiednimi dodatkami i spokojniejszymi barwami detali sprawi, że wnętrze stanie się idealną sypialnią. Co więcej, te kolory jak żadne inne wprowadzają nas w zmysłowy nastrój i przygotowują do prawdziwej uczty dla zmysłów.
Cisza i spokój?
Ustaliliśmy już, że sypialnia powinna być królestwem harmonii i spokoju. Te kwestie dotyczą także panującej w niej strefy dźwiękowej, czyli wszelkich odgłosów, które można usłyszeć w tym pomieszczeniu. Możemy podzielić je według prostego schematu: te pożądane i te, których wolelibyśmy nie słyszeć. Do pierwszej grupy z pewnością należą dźwięki muzyki. Dobrym pomysłem jest ułożenie sobie specjalnej playlisty utworów, które sprawiają, że się odprężamy. Możemy skorzystać też z gotowych składanek relaksujących dźwięków, takich jak szum fal czy bębnienie deszczu o szyby. Przyjemne, kojące dźwięki mogą już w kilka chwil wprowadzić do sypialni bardziej intymny, czy nawet tajemniczy nastrój.
Do zupełnie innego grona dźwięków należą te, których wolelibyśmy nie słyszeć. Są nimi gwar zza okna czy głośni sąsiedzi. Co możemy poradzić na te niepożądane dźwięki, by móc lepiej wypoczywać i cieszyć się intymną atmosferą? Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalne uszczelki wytłumiające dźwięki zza okna. Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie do sypialni elementów, które pozornie wpływają jedynie na jej przytulność, takich jak dywan. W rzeczywistości rozłożenie grubego, pluszowego dywanu na posadzkach sprawi, że do sypialni będzie docierało mniej hałasu, a my będziemy wypoczywać w błogiej ciszy.
Relaksuj się także Ty!
Intymny nastrój w sypialni zależy nie tylko od jej wystroju, ale także od podejścia, z jakim Ty do niej wchodzisz. Przenosząc do sypialni trud i stres całego dnia możesz mieć problem z odpowiednim wypoczynkiem. Jak jednak pozbyć się natrętnych myśli i swobodnie przeprowadzić w krainę spokojnego snu? Wypróbuj techniki relaksacyjne, które przyniosą ukojenie Twojej głowie i ciału. Zacznij od praktyki oddechu, jogi czy prostej medytacji. Także ćwiczenia rozciągające czy relaksacje z wykorzystaniem rollerów pomogą odpowiednio Ci się odprężyć i sprawią, że będziesz wypoczywać lepiej.