Depresja to podstępna choroba, która zabija całą radość z życia. WHO podaje, że depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Według danych może chorować na nią nawet 350 milionów ludzi na całym świecie. Nieleczona depresja może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie – dlatego tak ważne jest, żeby działać już w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Jak rozpoznać depresję?
Charakterystyczne objawy depresji
Odczuwanie smutku to naturalna reakcja organizmu. Każdy może mieć gorszy dzień. Jednak nie każdy, kto jest smutny, ma depresję. Depresja to poważne schorzenie, któremu towarzyszy nieustanne uczucie przygnębienia, utrata zainteresowań i radości z życia.
O epizodzie depresyjnym możemy mówić, gdy główne objawy utrzymują się w sposób ciągły i trwają przynajmniej 2 tygodnie. Wśród najważniejszych symptomów wyróżnimy:
- zaburzenia nastroju – osoba cierpiąca na depresję ma obniżony nastrój, często też nie jest zdolna do odczuwania przyjemności; nieustannie czuje się przygnębiona, wszystko widzi w czarnych barwach,
- zaburzenia rytmu biologicznego – u osoby chorej może pojawić się bezsenność lub chęć przesypiania wielu godzin w ciągu dnia, nadmierny apetyt lub jego brak,
- zaburzenia napędu życiowego – osobie chorej brakuje energii, ciągle jest znużona, ciężko jej się zmotywować do działania, a gdy rozpocznie jakąś czynność – szybko się męczy,
- zaburzenia koncentracji – osoba cierpiąca na depresję nie może skupić się na konkretnej czynności, ma problemy z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych zadań.
Nietypowe objawy depresji
O depresji mogą świadczyć również mniej charakterystyczne objawy, które na pierwszy rzut oka mogą wskazywać na choroby somatyczne. Do niejednoznacznych objawów depresji zaliczymy m.in.:
- wahania wagi – a zwłaszcza szybki duży spadek lub wzrost wagi,
- bóle przewlekłe i napadowe – silny stres może wywoływać różne dolegliwości somatyczne, osoby chore na depresję skarżą się na bóle głowy, brzucha, mięśni i stawów,
- pogorszenie wyglądu zewnętrznego – osoba cierpiąca na depresję przestaje dbać o siebie, zaniedbuje sen, prawidłowe żywienie i higienę osobistą, co może negatywnie odbijać się na jej wyglądzie zewnętrznym. Warto jednak podkreślić, że ten objaw nie występuje zawsze – niektóre osoby z depresją nadal funkcjonują na wysokim poziomie, a z boku ciężko jest dostrzec, że cokolwiek jest nie tak.
Kiedy poprosić o pomoc?
Wstępną diagnozę depresji może wystawić każdy lekarz. Bardzo często to właśnie z polecenia lekarza POZ pacjenci trafiają do poradni psychiatrycznych. Pomocne w rozpoznaniu depresji mogą być również specjalne testy. Profesjonalny test na depresje znajdziemy na stronie Psychomedic.pl. Kwestionariusz składa się z 32 prostych pytań dotyczących aktualnego samopoczucia pacjenta. Otrzymany wynik nie potwierdza oraz nie wyklucza depresji z całą pewnością, jednak może być wskazaniem do dalszej diagnostyki. Rozpoznając u siebie pierwsze objawy depresji, warto udać się do odpowiedniej poradni. Pomoc specjalisty to szansa na lepsze życie!
Artykuł sponsorowany