Stopniowo obserwujemy powakacyjny wzrost zakażeń wirusem COVID-19. Czwarta fala nie tyle się zbliża, co już jest faktem. W jaki sposób przygotować domową apteczkę na wypadek zarażenia się koronawirusem w czasie czwartej fali?
Różne warianty wirusa, główne objawy te same
W mediach pojawiają się doniesienia o występowaniu kolejnych wariantów koronawirusa. Różnią się one od siebie, jednak z punktu widzenia przeciętnego chorego, główne objawy pozostają bez zmian. Warto pamiętać, że nadal nie posiadamy skutecznego leku na COVID-19, więc jedyna terapia, jaką znamy, to leczenie objawowe. Łagodzenie infekcji koronawirusem bazuje głównie na podawaniu leków obniżających gorączkę i dolegliwości bólowe ze strony mięśni, syropów i leków hamujących odruch kaszlowy lub wykrztuśnych, preparatów na ból gardła oraz probiotyków.
Wszystkie preparaty spełniające powyższe warunki dostępne są bez recepty i wygodnie można zakupić je w aptece internetowej, takiej jak wapteka.pl
Uzupełniamy apteczkę przed czwartą falą koronawirusa
Jeśli podejrzewamy, że infekcja, której doświadczamy, jest koronawirusem – powinniśmy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i umówić się na test. Do czasu potwierdzenia zakażenia warto pozostać w samoizolacji, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Specjaliści przestrzegają przed zażywaniem jakichkolwiek leków wydawanych na receptę na własną rękę – nie stosujmy żadnych antybiotyków (np. pozostałych z poprzednich infekcji) czy otrzymanych od znajomych. Stosowanie leków OTC (bez recepty) jest dozwolone, ale tylko w warunkach ściśle określonych w ulotce – należy zwrócić uwagę na dawkowanie i długość stosowania.
- Leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe – ibuprofen, paracetamol, pyralgina. Lekarze odradzają zażywanie aspiryny, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że nasila ona objawy koronawirusa
- leki na kaszel – wykrztuśne lub hamujące kaszel, w zależności od rodzaju kaszlu
- leki na ból gardła – np. płukanki ziołowe, pastylki etc.
- przy biegunce i mdłościach – probiotyki na florę bakteryjną jelit.
Na co dzień warto stosować dostosowane do płci, trybu życia i aktywności fizycznej kompleksowe zestawy witamin oraz dbać o swoją odporność.
Gdzie zrobić zakupy apteczne?
W dobie pandemii każda wyprawa do miejsca publicznego zwiększa ryzyko zakażenia, szczególnie jeśli jest to apteka lub przychodnia. Dlatego warto ograniczać tego typu wyjścia – na przykład dokonując zakupów przez internet. Dobrze zaopatrzona apteka online jak wapteka.pl ma w swoim asortymencie wszystkie niezbędne preparaty i kosmetyki, dzięki czemu wyprawa do tradycyjnej apteki i drogerii nie będzie konieczna.
Artykuł sponsorowany