Obrąbek stawu biodrowego to niepozorna, ale bardzo ważna struktura, której zadaniem jest stabilizacja głowy kości udowej oraz jej ochrona – ma więc on niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania aparatu ruchu. Gdy dochodzi do jego uszkodzenia, pojawia się ból w okolicy pachwiny, który utrudnia chodzenie, a także dłuższe stanie czy siedzenie. Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego najczęściej występuje u osób uprawiających sport, na przykład piłkarzy lub gimnastyków, ale narażony na nie jest tak naprawdę każdy z nas.
Jak wygląda leczenie uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego?
Leczenie uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego może mieć postać zachowawczą lub chirurgiczną. Leczenie zachowawcze polega na ograniczaniu aktywności fizycznej i przyjmowaniu leków przeciwbólowych, a następnie wdrożeniu rehabilitacji, czyli ćwiczeń redukujących zaburzenia biomechaniczne. Chirurgiczne leczenie uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego jest znacznie bardziej skomplikowane, jak również inwazyjne, ponieważ polega na zszyciu, stabilizacji lub – jeśli nie ma innego wyjścia – usunięciu uszkodzonego fragmentu obrąbka metodą artroskopową, tj. poprzez wziernikowanie. Taki zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa około godziny, czasem dwóch, w zależności od rozległości urazu. W ten sposób leczy się wyłącznie uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego, z którym nie jest w stanie uporać się rehabilitacja. Leczenie możecie zasięgnąć u sport-klinika.pl
Jakie są zalecania po artroskopii obrąbka stawu biodrowego?
Artroskopia nie jest tak inwazyjna jak klasyczna operacja, dlatego rekonwalescencja po takim zabiegu jest stosunkowo krótka i szybko stawia pacjenta na nogi. Właściwie już następnego dnia można, a nawet należy wstać z łóżka i starać się jak najwięcej chodzić, oczywiście przy wsparciu kul. Po kilku dniach wprowadzana jest dodatkowo rehabilitacja, czyli wspomniane wcześniej ćwiczenia wzmacniające biomechanikę stawu biodrowego. Rehabilitacja trwa zwykle kilka tygodni, w tym czasie zaleca się dużo odpoczynku, aby nie doprowadzić do przeciążenia w obrębie zoperowanego stawu. Do uprawiania sportu można powrócić po około 25 tygodniach od zabiegu – chyba, że lekarz zdecyduje inaczej.
Artykuł sponsorowany