Stawy biodrowe u dzieci są kontrolowane już od pierwszych tygodni życia. Obowiązkowa jest wizyta w poradni preluksacyjnej już po pierwszym miesiącu życia malucha. Celem badań, w tym USG bioderek jest jak najwcześniejsze wykrycie wad w stawach dziecka, zarówno rozwojowych, jak i wrodzonych.
Zdarza się, że zostaje wykryta dysplazja stawów biodrowych, która powinna być odpowiednio leczona. Przy wyraźnych dysplazjach specjaliści często zalecają zamiast szerokiego pieluchowania, gotowe aparaty takie jak poduszka frejki. Pomaga ona w utrzymaniu nóżki i stawu w pozycji, w której może się on prawidłowo kształtować.
Co to jest poduszka frejki?
Frejka to rozwiązanie zapewniające utrzymanie kończyn dolnych w pozycji korekcyjnej, w której wymagane jest zgięcie w stawie biodrowym i odwiedzenie, jednocześnie umożliwiając swobodny ruch dla kolan i stóp. Noszona stale przez kilka miesięcy może sprawić, że dziecko uniknie hospitalizacji. Jej rozmiar powinien zostać dobrany przez specjalistę. Aparat frejki zalecany jest także w przypadku leczenia wrodzonego zwichnięcia i wiotkości stawów biodrowych. Dysplazja stawów biodrowych występuje nawet około sześć razy częściej u dziewczynek, niż u chłopców. Dzięki stosowaniu poduszki frejki jest możliwy dalszy rozwój ruchowy dziecka w prawidłowym tempie. Wystarczy konsekwencja w stosowaniu – aparat powinien być jak najdłużej założony w ciągu doby. Należy ją zdejmować tylko w przypadku zmiany pieluszki i kąpieli.
Jak wygląda poduszka frejki?
Odwodząca poduszka wykonana jest z pianki o odpowiedniej gęstości lub sztywnego filcu, które zapewniają bezpieczne unieruchomienie stawu jednocześnie nie powodując zbędnego ucisku. Materiał, jakim pokryta jest pianka lub filc to bawełna posiadająca certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo stosowania przy dzieciach. System szelek i pasów utrzymuje poduszkę na właściwym miejscu oraz pozwala na jej szybkie zakładanie.
Poduszka frejki – czy można stosować dla wszystkich dzieci?
Poduszka frejki powinna być stosowana tylko na wyraźne polecenie lekarza specjalisty. Także zalecenia odnośnie czasu jej stosowania powinny bezwzględnie pochodzić od profesjonalisty. Nieprawidłowo stosowana albo co gorsza, używana profilaktycznie może wyraźnie zaszkodzić dziecku. Niestety zdarza się, że rodzice wybierają to rozwiązanie przy zaleceniu szerokiego pieluchowania, co jest sporym błędem. Orteza sprawdza się jedynie w cięższych rozpoznaniach.
Kiedy stosuje się poduszkę frejki?
Orteza na biodra w postaci poduszki frejki stosowana jest najczęściej od momentu rozpoznania dysplazji lub innych nieprawidłowości do najpóźniej ukończenia 18 miesięcy. W tym czasie wykształcają się panewki stawu biodrowego. Łączny okres rehabilitacji najczęściej trwa do 2 do 4 miesięcy. Jej powodzenie wyznacza nie tylko odpowiednio dobrany rozmiar, ale też technika zakładania. Rozmiar powinien być nieustannie kontrolowany w czasie rekonwalescencji i w razie potrzeby wymieniany na większy. Frejka jest skutecznym narzędziem, dzięki któremu stawy dziecka wykształcają się w prawidłowy sposób.
Artykuł sponsorowany