Nie ma wątpliwości, że rola zdrowego odżywiania obecnie znacznie wzrosła. Zdecydowanie ostrożniej podchodzimy do tego, co jemy i w jakiej ilości. Chcąc jeszcze lepiej zadbać o nasz układ pokarmowy, możemy sięgnąć po suplementy diety z probiotykami, które w wielu sytuacjach okażą się bardzo pomocne. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni probiotyk dla siebie!
Probiotyki – co to?
Probiotykami określamy żywe kultury bakterii bądź drożdży. Należą do nich elementy, które naturalnie występują w ludzkim organizmie – między innymi bakterie kwasu mlekowego. Probiotyki odnajdziemy również w niektórych produktach. Będzie to żywność funkcjonalna, jak na przykład poddane fermentacji kiszonki bądź bogate w kwas mlekowy jogurt lub kefir. Rolą probiotyków jest zadbanie o nasz układ pokarmowy. Najczęściej zażywa się je w trakcie antybiotykoterapii, ponieważ zapobiegają szkodliwemu działaniu tych substancji i przywracają organizm do normalnego stanu. Aby dane bakterie mogły być uznane za probiotyki, muszą spełnić szereg wymagań. Probiotyki a prebiotyki – uważajmy na to, aby nie pomylić tych dwóch rzeczy. Prebiotyki są obecne wyłącznie w pożywieniu. Stymulują pracę jelita grubego, a do tego dostarczają składniki odżywcze.
Jak działają probiotyki?
Bez wątpienia probiotyki są dla naszego organizmu czymś pozytywnym. Sprawdzą się idealnie w przypadku takich dolegliwości jak biegunka czy zapalenie układu pokarmowego. Dzięki nim możemy zadbać o zdrowe jelita i dobre samopoczucie. Ich działanie polega na:
- poprawie trawienia,
- zredukowaniu ryzyka zakażeń jelitowych,
- zmniejszeniu objawów nietolerancji laktozy,
- pozbyciu się szkodliwych substancji z organizmu,
- zapobiegnięciu chorób, w tym chorób wątroby czy jelita grubego.
Dobór probiotyków
Jeśli uznamy, że suplementacja probiotyków to coś, czego potrzebujemy, dopilnujmy tego, aby dobrać odpowiedni produkt. Po pierwsze, decyzja o zakupie suplementów diety posiadających probiotyki powinna być skonsultowana z lekarzem. Nie zapominajmy o tym, aby sięgać tylko po te artykuły, które zostały przebadane klinicznie. Przy wyborze należy uwzględnić rodzaj antybiotyku, jaki stosowaliśmy. Naszą uwagę powinien przykuć również rodzaj szczepu bakterii, jaki znajduje się w danym produkcie. To właśnie dzięki niemu będziemy mogli dopasować probiotyk do naszej sytuacji zdrowotnej. W przypadku stosowania antybiotykoterapii najlepiej postawić na bakterie Lactobacillus rhamnosus GG, za to jeśli zależy nam na złagodzeniu objaw nietolerancji laktozy, świetnie działają Lactobacillus bulgaricus bądź Lactobacillus acidophilus. Niezależnie od tego, jakiego produktu będziemy szukać, z pewnością odnajdziemy go na stronie https://www.izielnik.pl/probiotyki-prebiotyki , na której możemy liczyć na szeroki wybór sprawdzonych probiotyków.
Osoby, które zmagają się z problemami ze strony układu pokarmowego, zdecydowanie powinny zainteresować się tym, czym są probiotyki. Pomogą pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, bowiem probiotyki wpływają pozytywnie na organizm i zdrowie. Warto pamiętać o ich korzystnym działaniu!
Artykuł sponsorowany.
Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.