Kręgosłup niemowlaka jest szczególnie delikatny i narażony na powstanie deformacji oraz skrzywień, które często dają o sobie znać dopiero w późniejszych latach życia. Dlatego dzisiaj więcej o tym, jakie błędy najczęściej popełniane przez rodziców mogą powodować problemy z plecami malucha oraz jego postawą.
Jak zbudowany jest kręgosłup niemowlaka?
Kręgosłup niemowlaka różni się od budowy kręgosłupa dorosłej osoby. Jest on znacznie delikatniejszy i podatniejszy na urazy. Związane jest to między innymi z faktem, że niemowlęta nie mają jeszcze wykształconych najważniejszych krzywizn, czyli lordoz i kifoz, a także posiadają jedynie jedno wygięcie do tyłu (dorośli mają dwa do przodu i dwa do tyłu.). Warto też spojrzeć na kształt. U maluchów kręgosłup jest wygięty w łuk, z kolei u dorosłych przypomina on literę S. Warto jednak jest wspomnieć, że już niemowlęta posiadają taką samą ilość kręgów, jak osoby w pełni dojrzałe. Pamiętajmy, że w przypadku najmłodszych niebezpieczne mogą być różnego rodzaju nawet drobne wypadki, ponieważ ich korpus nie jest w stanie w pełni amortyzować wszystkich wstrząsów. Niestety, wiele szkód możemy wyrządzić dziecku nieświadomie, dlatego tak istotne jest, żeby znać podstawowe zasady, o których zaraz opowiemy!
Zadbaj o rozwój kręgosłupa niemowlaka
Czego nie powinnyśmy robić mając na uwadze zdrowie kręgosłupa naszego maluszka? Pierwszą kwestią, jest chociażby noszenie dziecka w pozycji pionowej, ponieważ aż do szóstego miesiąca życia stanowi to zbyt duże obciążenie. Dobrą alternatywą może okazać się tutaj specjalne chusta, która odpowiednio zawiązana nie zrobi dziecku krzywdy. W dzisiejszych czasach znajdziemy wiele kursów, które pomogą nam opanować tą wbrew pozorom trudna sztukę dobrego wiązania chust. Noszenie pianowo może chociażby obciążać biodra, które również przekładają się na kręgosłup, dlatego ważne jest wykonanie USG, które wyeliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji. Niestety, niewielu zdaje sobie sprawę również z tego, że chodzik może być szkodliwy. Na wszystko przyjdzie czas: zarówno na chodzenie jak i siadanie, dlatego nie powinniśmy na siłę zmuszać do tego dziecka, ponieważ w ten sposób wykrzywiamy kręgosłup czy też jest on obciążony przez ciężką główkę, której nie będzie jeszcze w stanie utrzymać.
Łóżeczko, a zdrowy kręgosłup
Bardzo istotnym jest również, aby łóżeczko dziecka było miejscem, która sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Tutaj uwagę należy poświęcić kwestiom związanym z materacem. Powinien być on odpowiednio twardy, aby w prawidłowej pozycji podtrzymywać ciało. Zbyt miękki nie tylko może wpływać na powstawanie wad postawy, lecz też często jest źródłem problemów z oddychaniem, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia dziecka. Dobrze mogą się tutaj sprawdzić modele piankowe, a w szczególności lateksowe, które przez cały czas utrzymują ciało w prawidłowej pozycji. A co z poduszkami? Zrezygnujmy z nich w łóżku niemowlaka, ponieważ mogą one powodować nadmierne wygięcie się pleców, co skutkuje zaburzeniami w kształtowaniu się fizjologicznych wygięć kręgosłupa czy też wiązać się z powstaniem trwałej asymetrii czaszki. Dopóki lekarz nie zaleci nie wybierajmy również poduszek ortopedycznych.
Kręgosłup niemowlaka jest bardzo delikatny, dlatego już od pierwszych chwil życia wymaga odpowiedniej dbałości. Pamiętajmy, że na jego kondycję wpływa wiele codziennych czynności!