W ostatnim czasie coraz modniejsze staje się prowadzenie zdrowego trybu życia. Wiele znanych osób podkreśla jak istotne jest dbanie o zdrową dietę czy spanie ośmiu godzin w ciągu doby. Niestety często jednak zapominamy o kwestiach związanych z naszą postawą oraz kręgosłupem – troszczyć się o niego zaczynamy dopiero w momencie, kiedy pojawią się pierwsze bóle pleców. Pamiętajmy jednak, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jak dbać o zdrowy kręgosłup?
O zdrowy kręgosłup powinniśmy dbać od pierwszych dni życia dziecka. Ważne jest, aby już wtedy materac nie był zbyt miękki, ponieważ w takim przypadku będzie się zapadał i tym samym powodował asymetryczne ułożenie ciała i wzmocnione napięcie mięśniowe. Kwestia ta dotyczy także osób dorosłych, dlatego bardzo ważny jest dobór indywidualnie dopasowanego produktu. Mając dzieci w wieku szkolnym, w szczególności w najmłodszych klasach szkoły podstawowej, musimy pamiętać o doborze odpowiedniego tornistra. Najistotniejsze jest to, aby jego tył był usztywniony. Zbawienny wpływ na nasz kręgosłup ma – bez względu na wiek – pływanie. Dobrze jest, jeśli osoby nie potrafiące pływać będą się uczyć tego pod okiem profesjonalisty, aby nie wyrobić w sobie szkodliwych przyzwyczajeń. Taka aktywność fizyczna doskonale odciąża kręgosłup oraz wzmacnia mięśnie, dlatego jest dobrą opcją profilaktyki schorzeń kręgosłupa niezależnie od wieku. Poza standardowymi wizytami u lekarza w nawyk powinny wejść nam także konsultacje z fizjoterapeutą. Nawet krótki masaż może przynieść kręgosłupowi ulgę, a przy okazji być chwilą relaksu. Myśląc o naszych codziennych zwyczajach nie możemy zapomnieć jak kluczowa jest postawa ciała podczas pracy przy biurku, szczególnie jeśli trwa ona przez dłuższy okres. Należy także wspomnieć o doborze krzesła bądź fotela, który będzie stanowił komfortowe podparcie dla pleców.
Ćwiczenia, które zadbają o nasz kręgosłup
Coraz popularniejszą formą dbania o kręgosłup stają się ćwiczenia. Często są one przepisywane przez lekarzy, jednak część z nich spokojnie możemy wykonywać sami bez konsultacji ze specjalistą. Nawet piętnaście minut treningu dziennie może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń jest mostek, który wielu z nas może pamiętać ze szkoły. Ważne jest, aby pamiętać, żeby nie wyginać pleców zbyt mocno ku górze. Innym prostym ćwiczeniem jest deska, gdzie pozycja wyjściowa jest bardzo podobna jak w przypadku pompki. Ciekawą alternatywą mogą być ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną, którą możemy zakupić w większości sklepów sportowych. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami ćwiczeń w domu, warto jest wybrać się do pobliskiego klubu fitness i sprawdzić, czy w swojej ofercie nie ma przygotowanych specjalnych treningów. Pamiętajmy jednak, że nie każda jednak aktywność fizyczna ma dobry wpływ na nasz kręgosłup. Jego poszczególne odcinki są obciążone chociażby podczas gry w tenisa, jazdy na rowerach wyścigowych czy narciarstwa, kiedy to przez dłuższy czas jesteśmy schyleni. Osoby trenujące tego typu sporty powinny być w stałym kontakcie z fizjoterapeutą oraz posiadać profesjonalny sprzęt, który może w odpowiedni sposób odciążyć kręgosłup.
Zdrowa dieta
Najważniejszy element dla naszych kości to wapń, ponieważ jest on jednym z podstawowych elementów budulcowych szkieletu, dlatego ważne, aby codzienna dieta dostarczała nam jego odpowiednią ilość. Występuje on przede wszystkim w produktach mlecznych jak jogurty czy ser, roślinach strączkowych niektórych rybach, migdałach i tofu. co zapewne ucieszy wielu wegetarian. Ważne jest też, by w naszej diecie nie zabrakło magnezu. Organizmowi możemy dostarczyć go chociażby przez jedzenie fasoli, nasion orzechów a także czekolady. Jednak należy pamiętać, że całość naszego odżywiania się będzie miało wpływ na kondycję kręgosłupa, ponieważ osoby borykające się z nadwagą znacznie częściej muszą się mierzyć z bólem pleców.
Kondycja naszego kręgosłupa w dużej mierze zależy od nas. Pamiętajmy, aby już najmłodszych uczyć dobrych nawyków, ale przy tym nie możemy zapominać o sobie. Stosowanie zdrowej diety oraz zrównoważonej aktywności fizycznej to najlepszy sposób na zapobieganie wielu chorobom związanym z kręgosłupem.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.