W treningu biegowym – bez względu na Twój stopień zaawansowania – kluczowe znaczenie ma częstotliwość uprawiania sportu. Dzięki temu osiągniesz zamierzone efekty i nie nabawisz się kontuzji. W sporcie zasada mniej znaczy więcej nie ma zastosowania. Do aktywności fizycznej powinniśmy podchodzić z rozwagą i rozsądkiem.
Jak często powinieneś biegać?
To jak często należy biegać zależy przede wszystkim od celu, jaki chcemy osiągnąć i naszego stopnia zaawansowania. Osoba, która regularnie biega od trzech lat będzie miała zupełnie inne potrzeby treningowe niż ta, która dopiero zaczyna swoją przygodę z trasami biegowymi. Ważnym czynnikiem jest także długość treningów oraz to, jaka jest nasza waga. Warto mieć na uwadze, że treningi biegowe są ogromnym obciążeniem dla naszych stawów i osoby z dużą nadwagą czy otyłością powinny to uwzględnić podczas tworzenia planu działania.
Zadbaj o regularność treningową
W uprawianiu każdego sportu ważna jest regularność. Pozwala nie tylko osiągać zamierzone cele w postaci łamania swoich barier fizycznych, ale także umożliwia redukcję masy ciała czy poprawę jędrności skóry. O regularności zaczynamy mówić, gdy uprawiamy 2-3 treningi w tygodniu. Dla początkujących 2 jednostki treningowe tygodniowo będą w porządku. Najlepiej, aby między nimi wystąpił jeszcze jeden dodatkowy trening, który będzie opierał się na rozciąganiu czy wzmacnianiu mięśni głębokich. Dzięki temu ciało się zregeneruje i będzie gotowe do dalszego działania. Jeśli jesteśmy osobami, które posiadają już bogaty staż treningowy, to najlepiej robić treningi 3-4 razy w tygodniu.
Zwróć uwagę na swoje cele
Jak dobrze podkreślono na portalu https://alenergy.eu/JAK-CZESTO-BIEGAC-blog-pol-1621259193.html bardzo ważnym elementem w częstotliwości treningu jest cel. Jeśli chcesz schudnąć, zadbać o swoje zdrowie czy smukłą sylwetkę, to 3 treningi w tygodniu zdecydowanie będą wystarczające. Jeśli jednak chcesz trenować do maratonu czy wyczynowo, to potrzebujesz 5-6 jednostek treningowych. Pamiętaj jednak, by w swoich treningach nie zapominać o rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni głębokich! Dzięki temu unikniemy kontuzji i łatwiej będzie nam zachować prawidłową postawę podczas biegu.
Weź pod uwagę swój stan zdrowia
W aktywności fizycznej nie chodzi o to, by działać wbrew zdrowemu rozsądkowi. Pamiętaj, że bieganie, jak każda forma sportu, powinno prowadzić do zdrowia, poprawy samopoczucia i osiągania zamierzonych celów. Nie chodzi o to, byś po treningu miał problem z jedzeniem i normalnym funkcjonowaniem z powodu zbyt dużego wysiłku. Poziom trudności treningów dostosuj do poziomu zaawansowania. Na początku nie wymagaj od siebie za dużo, ale stawiaj na progres. Zakładaj, że z tygodnia na tydzień będziesz osiągał lepsze wyniki, a szybko zaobserwujesz, że sport przestaje być przykrym obowiązkiem i staje się pasją. Jeśli pojawią się jakikolwiek problemy z układem oddechowym, sercem czy stawami, to zgłoś się do specjalisty i skonsultuj z nim dalsze poczynania sportowe. Zachowanie zdrowego rozsądku na trasie da Ci poczucie bezpieczeństwa, nauczy cierpliwości i pomoże osiągnąć cele bez obaw o utratę zdrowia.
Artykuł sponsorowany