Praca zdalna stała się dzisiaj nową rzeczywistością dla wielu osób. Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać ,jest przygotowanie domowego biura – wiąże się to nie tylko z efektywniejszym wykonaniem zleconych zadań, lecz ma też wpływ na kondycję naszego kręgosłupa.
Przygotowanie miejsca pracy
Perspektywa spędzenia całego dnia w łóżku lub na kanapie jest dla wielu z nas kusząca. Jednak należy pamiętać, że wykonywanie pracy w pozycji półleżącej będzie dużym obciążeniem dla naszego kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa szybko poskutkuje bólami pleców, a w długotrwałej perspektywie może doprowadzić do poważnych zwyrodnień. Właśnie dlatego konieczne jest, aby pracować siedząc przy biurku. Jak najlepiej przygotować nasze stanowisko? Jedną z ważniejszych kwestii jest siedzisko. Dobrze, jeśli mamy do dyspozycji profesjonalny fotel biurowy z oparciem, które umożliwi nam dostosowanie kąta nachylenia i regulację wysokości. Jeśli jednak obecnie nie jesteśmy w posiadaniu takiego, dobrym rozwiązaniem będzie także zwykłe krzesło, które powinno zapewniać podparcie plecom, minimalizujące prawdopodobieństwo garbienia się. Istotne jest również biurko – musimy swobodnie operować na nim myszką oraz wygodnie oprzeć ramiona.
Jak siedzieć przy biurku?
Oczywiście równie istotną kwestią jak przygotowanie naszego miejsca pracy jest pozycja przyjmowana w trakcie wykonywania bieżących zadań. Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest dostosowanie krzesła do wysokości biurka. Stopy powinny znajdować się na podłodze, a nogi zgięte pod kątem 90 stopni. Każdy z nas wie, że nie wolno się garbić – nawyk ten próbujemy zwalczyć już wśród dzieci, jednak często sami nie zdajemy sobie sprawy, że przyjmujemy tą jakże szkodliwą dla naszych kręgosłupów pozycję. Podczas siedzenia nasze plecy mają opierać się o oparcie fotela wyginając się przy tym w naturalny łuk. Dzięki temu odciążony zostanie lędźwiowy odcinek kręgosłupa, który jest najmocniej narażony w tym czasie na nadwyrężenia.
Ćwiczenia w czasie pracy
W dbaniu o nasz kręgosłup szczególnie pomogą wszelkiego rodzaju ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Część z nich możemy wykonywać w trakcie pracy siedzącej. Wymienimy tutaj chociażby krążenia głowy czy też prostowanie nóg. Co jakiś czas dobrze jest wstać z fotela i zrobić dziesięć skłonów lub przeciągnąć się. Po ośmiu godzinach spędzonych przy biurku, stretching jest rozwiązaniem, które bez wątpienia przyniesie ulgę plecom. Warto jest wtedy postawić na pełen trening opracowany przez specjalistę. Wielu sportowców aktualnie udostępnia specjalistyczne zestawy gimnastyczne przygotowane właśnie z myślą o osobach pracujących przy komputerze.
Organizacja miejsca pracy jest podstawą zarówno dla jej efektywności, jak i naszego zdrowia. Pamiętajmy, że nawet spędzając większość czasu w domu, musimy dbać o kondycję naszego kręgosłupa, który podczas siedzenia przy domowym biurku również narażony jest na powstawanie zwyrodnień.