Guzki Schmorla są schorzeniem, o który w diagnostyce chorób kręgosłupa mówi się bardzo rzadko. Warto jednak wiedzieć, czym są i jakie niosą ze sobą konsekwencje – szczególnie, że nierzadko problem ten dotyka młodych ludzi. Po czym możemy rozpoznać tę dolegliwość i jak ją leczyć?
Czym są Guzki Schmorla?
Guzki Schmorla to zmiany występujące w obrębie kręgosłupa, które najłatwiej jest wytłumaczyć jako pewnego rodzaju uwypuklenie krążka międzykręgowego. Czasami stanowią one przyczynę bólu, który jednak często nie jest od razu na tyle mocny, aby natychmiast podjąć decyzję o leczeniu, w związku z czym diagnozowane są bardzo późno, co przekłada się na późniejszą walkę z chorobami, jakie wywołują. Pacjenci zazwyczaj konsultują się z lekarzem w momencie, gdy dolegliwości utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Często też specjaliści nie od razu są w stanie stwierdzić, co jest źródłem problemu – ujawnia się ono dopiero po przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.
Guzki Schmorla – czy są groźne?
Na samym początku warto jest podkreślić, że lekarze nie określili jednoznacznie, co wywołuje guzki Schmorla. Podejrzewa się, że mogą one wiązać się chociażby z przewlekłym przeciążeniem kręgosłupa czy niedoborem konkretnych witamin. Często idą w parze z takimi problemami jak choroba Scheuermanna, która bardziej znana pod nazwą kifoza młodzieńcza. Nieleczona skutkuje poważnymi deformacjami kręgosłupa, a także doprowadza do zmian zwyrodnieniowych w obrębie układu kostnego. Wśród innych chorób, którym towarzyszą wskazane guzki, wskazuje się między innymi osteoporozę, chorobę Pageta czy też nadczynność tarczycy. Warto jednak podkreślić, że guzki Schmorla nie oznaczają zmian nowotworowych.
Leczenie guzków Schmorla
Stosuje się różne metody walki z guzkami Schmorla oraz dolegliwościami, które wywołują. Często, jeśli jedynie one są problemem, wybiera się miejscowe leczenie, które ma celu uśmierzenie utrudniającego codzienne funkcjonowanie bólu. Wielu lekarzy zapisuje konkretne ćwiczenia oraz rehabilitację lub fizjoterapię. Należy zaznaczyć, że nie ma jednej, ściśle określonej drogi postępowania, w związku z czym każdy specjalista może zalecić inną formę terapii, jak chociażby różnego rodzaju zabiegi mające stabilizować kręgosłup. Często też konieczne jest ograniczenie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej i rezygnacja z prac, które wymagają nawet minimalnego zaangażowanie naszego kręgosłupa.
Chociaż nie jest ściśle określone, co może wywoływać guzki Schmorla, warto jest dbać o swój kręgosłup, chociażby poprzez codzienną gimnastykę czy siedzenie w odpowiedniej pozycji. Pamiętajmy także, aby nie bagatelizować niepokojących objawów i dolegliwości bólowych – gdy tylko je zauważymy, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.