Guzki Schmorla pojawiają się jako efekt nadmiernych przeciążeń kręgosłupa oraz różnorodnych schorzeń w obrębie układu ruchu. Przypominają swoją strukturą wybrzuszenia – skierowane zarówno w górę, jak i w dół. Czy jest to poważne schorzenie? Jakie objawy wiążą się z obecnością guzków Schmorla na kręgosłupie?
Guzki Schmorla – przyczyny i objawy
Guzki Schmorla można określić mianem przepuklin dysku, skierowanych w głąb trzonu kręgu, które wiąże się z jednoczesnym uszkodzeniem płytki granicznej. Pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U młodych osób w okresie wzrostu najczęściej towarzyszą kifozie młodzieńczej. Guzki Schmorla z reguły są zupełnie bezobjawowe i nie wywołują bólu pleców. Czasem jednak wywołują dyskomfort związany z ocieraniem się guzków o kręgi.
Guzki powstają z różnych przyczyn. Ich obecność może wynikać z zaburzeń we wzroście trzonów kręgowych. Czasem przyczyną stają się przeciążenia wynikające z uprawiania sportu lub wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Nie są jednak skutkiem urazów! Obecność guzków Schmorla można znaleźć w różnych częściach kręgosłupa. Najczęściej jednak są spotykane w lędźwiach.
Wnikliwa diagnostyka
Wiele osób nie odczuwa bólu pleców związanego z guzkami Schmorla. W związku z tym często pozostają one niewykryte. Jednak gdy dyskomfort się już pojawi, staje się to podstawą do wykonania diagnostyki. Badania, które są zlecane przez ortopedów i pozwalają wykryć guzki to przede wszystkim wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Na obrazie podczas badania, aby móc postawić diagnozę, muszą zostać uwidocznione zagłębienia w trzonie przyległego kręgu. Ich ściany są pofałdowane, a w środku można zauważyć kawałki chrząstki i krążka międzykręgowego. Jeśli guzki zostaną zlokalizowane, konieczne jest pogłębienie diagnostyki. Ma to na celu upewnienie się, że nie są one nowotworowe.
Jak leczy się guzki Schmorla?
W wielu sytuacjach guzki Schmorla nie wywołują objawów. Wówczas nie wdraża się żadnego leczenia. Jednak gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem kręgosłupa wywołujące ból, konieczne jest podjęcie kroków zmierzających ku wyeliminowaniu dyskomfortu. Początkowo z reguły zaleca się odpoczynek i stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.
Jeśli takie leczenie nie wykazuje skuteczności, może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie lędźwiowego usztywnienia międzytrzonowego podczas zabiegu operacyjnego. Bardzo rzadko jednak zdarza się, że konieczne jest podejmowanie tak poważnych i inwazyjnych działań.
Warto dbać o zdrowy kręgosłup. Dlatego po zaobserwowaniu jakichkolwiek dolegliwości bólowych, należy udać się do lekarza i fizjoterapeuty.