Grzybica to dość popularne schorzenie, które – pomimo coraz większej świadomości i wiedzy – wciąż jest niemałym problemem. Jak uchronić się przed tą wstydliwą chorobą oraz przede wszystkim – jak ją pokonać, gdy się pojawi?
Grzybica stóp i paznokci – co to takiego?
Grzybica jest chorobą przewlekłą i nawrotową, która najczęściej pojawia się właśnie na stopach i paznokciach. Za jej rozwój są odpowiedzialne dermatofity, które wydzielają enzymy rozkładające keratynę, czyli białko budulcowe paznokcia. Keratyna po rozłożeniu staje się świetną pożywką dla drobnoustrojów – mają tam doskonałe warunki do życia, rozmnażania się i rozprzestrzeniania. Zdecydowanie rzadziej przyczyną są drożdżaki i pleśnie. Grzybica rozwija się tam, gdzie pojawią się korzystne dla niej warunki – mowa oczywiście o miejscach wilgotnych, w których panuje wysoka temperatura. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia grzybicy są: wiek (zdecydowana większość osób chorujących na grzybicę jest po 60. roku życia), płeć (najczęściej chorują mężczyźni), cukrzyca, łuszczyca, obniżona odporność, czy zaburzenia hormonalne.
Objawy grzybicy
Pierwsze objawy grzybicy pojawiają się już kilka dni po zakażeniu i zazwyczaj obejmują jeden paznokieć. Płytka paznokciowa zmienia swój kolor na żółty, brązowy, biały lub czarny, staje się zgrubiała, łamliwa i krucha. Ponadto, paznokieć często się odkształca, a w niektórych sytuacjach płytka oddziela się od łożyska. Nierzadko pojawia się również nieprzyjemny zapach.
Jak uniknąć grzybicy stóp i paznokci?
Jak wiadomo, profilaktyka chorób jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ich późniejsze leczenie. Grzybicy można uniknąć przede wszystkim dzięki zachowaniu podstawowych zasad higieny. Należy możliwie jak najczęściej obcinać paznokcie oraz zawsze zmieniać obuwie na trening. Ponadto, nie należy chodzić boso po podłożu, na którym wcześniej przebywała osoba chora – zasada ta dotyczy przede wszystkim basenu, sauny, czy siłowni. Niewskazane jest korzystanie z wypożyczonego, niedokładnie zdezynfekowanego obuwia oraz z usług salonów kosmetycznych, które zaniedbują dezynfekcję narzędzi. Nie należy również przymierzać obuwia w sklepie na gołą stopę. Kolejnymi działaniami zmniejszającymi ryzyko wystąpienia grzybicy jest noszenie skarpetek z naturalnych materiałów oraz unikanie ciasnego obuwia.
Co stosować na grzybicę stóp?
Grzybica jest chorobą, której objawy nie ustępują same – należy podjąć pewne kroki, by ją wyleczyć. Nieleczona może bowiem prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Pierwszą i najważniejszą czynnością jest rzecz jasna konsultacja z lekarzem. Zaleci on leczenie miejscowe maścią lub ogólne – tabletkami. Bardzo często stosowanymi preparatami są te zawierające mikonazol. Podczas leczenia należy jeszcze bardziej niż zwykle dbać o higienę oraz chronić skórę wokół paznokci za pomocą pasty cynkowej.
W przypadku grzybicy, podobnie jak w przypadku innych chorób, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niż leczenie. Jeśli jednak problem pojawi się pomimo stosowania się do podstawowych zasad higieny, konieczne jest szybkie i konkretne działanie.