Wiele godzin przy biurku, noszenie ciężkich zakupów czy niewygodna pozycja podczas spania – to kilka z wielu powszechnie spotykanych czynników, które sprawiają, że w dzisiejszych czasach coraz częściej skarżymy się na bóle kręgosłupa. Zwalczanie dyskomfortu jest bardzo istotną rzeczą, która wpływa na funkcjonowanie i jakość życia. Zanim sięgniemy po leki i maści dostępne w aptece, zastanówmy się nad skuteczną pomocą, którą z pewnością przyniesie nam fizjoterapia.
Moc fizjoterapii
Fizjoterapia to jedna z nauk medycznych skupiająca się na naturalnych metodach leczenia. Jej celem jest przywrócenie, rozwinięcie oraz utrzymanie na jak najlepszym poziomie zdolności ruchowych danej jednostki. Jedyną osobą, która może wykonywać takie usługi, jest fizjoterapeuta – osoba wykształcona w tej dziedzinie, posiadająca uprawnienia do tego, żeby badać, diagnozować i leczyć pacjenta. Specjaliści fizjoterapii stosują wiele różnych metod, mających na celu ułatwienie funkcjonowania i rozwiązanie problemu danej jednostki. Wyróżnia się tutaj terapię ruchem, działanie bodźcami zewnętrznymi (np. prądem elektrycznym lub wodą), masaże lecznicze czy terapię manualną.
Kiedy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty
Zabiegi fizjoterapeutyczne skierowane są przede wszystkim do pacjentów, którzy zmagają się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak różnego rodzaju bóle kręgosłupa, osteoporoza czy zwyrodnienia stawów. Jest to także pomoc zalecana osobom, które doznały urazu, np. złamania kości, uszkodzenia stawu czy rdzenia kręgowego. Z fizjoterapii powinny także korzystać osoby mające utrudnioną aktywność ruchową, zmagające się z chorobą wieńcową, a także z nadciśnieniem. Niezależnie od stanu zdrowia czy wieku, fizjoterapia może być bardzo pomocnym rozwiązaniem w walce z odczuwaniem fizycznego dyskomfortu. Z pomocy fizjoterapeuty można skorzystać zarówno w szpitalach i ośrodkach zdrowia, jak i w prywatnych gabinetach.
Zalety fizjoterapii
Zabiegi fizjoterapeutyczne nastawione są przede wszystkim na wywołanie odpowiedniej reakcji organizmu pacjenta. Mają wpłynąć na poprawę stanu struktur mięśniowych oraz układu kostnego, czyli w efekcie przywrócenie utraconej lub ograniczonej sprawności fizycznej. Niezwykle istotne w tym rodzaju leczenia jest zaangażowanie pacjenta. To właśnie jego czynna postawa może znacznie przyczynić się do odzyskania pełnej sprawności. Wpływanie na ciało człowieka poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne może zniwelować ryzyko konieczności wykonania np. operacji lub innych zabiegów inwazyjnych dla organizmu. Niezwykle istotne jest to, że fizjoterapia wpływa nie tylko na fizyczny dobrostan człowieka, ale także może znacznie polepszyć jego stan psychiczny. Odzyskanie sił fizycznych i możliwości działania, które z różnych przyczyn było ograniczone, może przynieść ogromne efekty i poprawić jakość życia osoby, która zmaga się z problemami.
Wizyty u fizjoterapeuty nie należy się obawiać, ani odkładać jej w czasie. Coraz więcej osób z własnej woli korzysta z ich pomocy. Z każdym dniem wzrasta świadomości zalet, które niesie ze sobą praca ze specjalistą i rozwiązanie dokuczliwych dolegliwości związanych ze sprawnością fizyczną.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.