Ból kręgosłupa może skutecznie utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Na szczęście jednak istnieje wiele sprawdzonych sposobów będących w stanie przynieść nam ulgę przy tego typu problemach. Zapoznaj się z przeglądem najlepszych zabiegów, które mogą uwolnić nas od uciążliwych dolegliwości.
Masaż leczniczy ulgą przy bólu kręgosłupa
Najpopularniejszą metodą radzenia sobie ze wszelkimi dolegliwościami bólowymi jest masaż – często sami udajemy się do masażysty lub fizjoterapeuty, aby ten pomógł nam poradzić sobie z problemem. Warto jednak podkreślić, że dostępne dla każdego relaksacyjne masaże znacznie różnią się od tych leczniczych. W większości przypadków na drugi ze wskazanych typów otrzymujemy skierowanie od specjalisty i, chociaż może on być znacznie mniej przyjemny, przynosi lepsze efekty. Masaż leczniczy stosowany jest także przy rehabilitacji czy nagłych atakach jak rwa kulszowa. Dzięki odpowiednim technikom ucisku ból ustępuje, zmniejszają się obrzęki i redukcje napięcie mięśniowego. Efekty odczuwalne są już po pierwszej sesji, jednak w wielu przypadkach konieczny może być cały cykfil, aby skutecznie pozbyć się źródła dyskomfortu. Jeśli dziecko ma problemy z kręgosłupem warto skorzystać z pomocy Fizjoterapia pediatryczna Kraków.
Hydroterapia i kąpiele solankowe
W ostatnim czasie na popularności przy leczeniu schorzeń kręgosłupa zyskują kąpiele solankowe. Podczas takiego, bez wątpienia przyjemnego, zabiegu dochodzi do rozszerzenia porów, dzięki czemu lepiej wchłaniają się zawarte w wodzie składniki mineralne, które będą różnić się w zależności od rodzaju solanki. Co ważne, nie powinniśmy po takiej kąpieli brać prysznica w celu opłukania się, ponieważ cenne składniki wchłaniają się jeszcze po zakończonym zabiegu. Metodę tę poleca się w chorobach zwyrodnieniowych, napięciach mięśniowych spowodowanych stresem, rwie kulszowej czy też wszelkiego rodzaju problemach ortopedycznych.
Uśmierzająca ból fizykoterapia
Fizykoterapia, jak sama nazwa wskazuje, w leczeniu wykorzystuje różnego rodzaju zjawiska fizyczne, jak laser, prądy, pole magnetyczne czy ultradźwięki. Chociaż na początku może to brzmieć odrobinę przerażająco, jest to niezwykle skuteczna metoda. Stosowana jest ona przy urazach torebek stawowych czy uszkodzeniach tkanki łącznej, a także świetnie sprawdza się przy stanach zapalnych, różnego rodzaju dolegliwościach bólowych czy po prostu napięciach mięśni. Dzięki temu konkretne partie, na które oddziałuje laser czy dźwięki, pobudzane są do działania, przez co szybciej się regenerują. Z tego też względu wskazaną technikę wykorzystuje się również w rehabilitacji pourazowej.
Lecznica gimnastyka, czyli kinezyterapia
Jedną z prostszych metod, jednak niewątpliwe skuteczną, jest wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup. Jeśli wcześniej nie przechodziliśmy żadnych urazów, a ból jest raczej delikatny spróbować możemy takich aktywności jak stretching lub jogi – zarówno na zajęciach zorganizowanych, jak i w domowym zaciszu. Jednak gdy dolegliwości są poważniejsze, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który oceni nasz stan zdrowia i skieruje nas na kinezyterapię prowadzoną przez specjalistę w tej dziedzinie, w przystosowanym do tego typu ćwiczeń miejscu. W ten sposób zapobiega się skurczom mięśni, jak również wspomaga regenerację ran i urazów, a także poprawia krążenie krwi.
Ćwiczenia w basenie
Nie od dzisiaj mówi się o dobroczynnym wpływie ćwiczeń na basenie na nasz kręgosłup. Pływać może praktycznie każdy -ta forma aktywności polecana jest również przy wielu problemach zdrowotnych, ponieważ wspomaga rehabilitację po urazach czy leczenie chorób ortopedycznych. Właśnie wtedy dochodzi do rozluźnienia spiętych mięśni, a co za tym idzie rozładowania stresu będącego przyczyną niektórych zwyrodnień kręgosłupa. Wielu lekarzy przy konkretnych schorzeniach zaleca aqua aerobic, który w przeciwieństwie do standardowego jest znacznie bezpieczniejszy i nie szkodzi naszym stawom, tylko je odciąża.
Czym są neuromobilizacje?
Neuromobilizacja to technika, podczas której pracuje się na tkance nerwowej naszego ciała. W czasie tego typu zabiegu dochodzi do napinania nerwów poprzez ustawianie kończyn, kręgosłupa lub głowy w określonych pozycjach. Działania te zwiększają elastyczność naszych nerwów, dzięki czemu zwalczany jest ból w partii ciała, na którą oddziałujemy. Całość jest bezbolesna, jedynie występować może delikatne mrowienie czy uczucie łaskotania. Neuromobilizacje stosowane są także przy porażeniach nerwu twarzowego, rwach kulszowych, zaburzeniach czucia czy napięciach nerwowych.
Gdy tylko odczuwamy ból w okolicach kręgosłupa, powinniśmy reagować – zanim dolegliwości przybiorą na sile utrudniając nam realizację naszych codziennych zadań i obowiązków. Pamiętajmy – im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej!
Artykuł sponsorowany