Fizjoterapia i rehabilitacja to pojęcia często stosowane zamiennie, jednak w rzeczywistości nie określają dokładnie tych samych procedur i specjalizacji. Obie dziedziny posiadają oczywiście pewne cechy wspólne, ale w praktyce dość mocno się różnią. Fizjoterapia jest bezpośrednio kojarzona z rehabilitacją, ponieważ nierzadko ma na celu osiągnięcie podobnych rezultatów i opiera się na podobnych założeniach. Obie formy interwencji są też wykorzystywane w przypadku zbliżonych problemów i dolegliwości. Warto dokładnie zapoznać się z charakterystyką pracy fizjoterapeuty i rehabilitanta, aby zwrócić się do właściwego specjalisty.
Specyfika i zakres rehabilitacji
Rehabilitacja ma bardzo szeroki zakres, przez co bardzo często obejmuje w sobie również fizjoterapię. Zgodnie jednak z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia, uwzględnia ona szereg innych interwencji optymalizujących funkcjonowanie pacjentów z różnymi schorzeniami na podstawie ich interakcji ze środowiskiem. W praktyce wyszczególnia więc wszystkie działania, które przyczyniają się do przywrócenia samodzielności w codziennych czynnościach oraz wspierają powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego. Rehabilitacja może mieć formę leczniczą, społeczną lub zawodową. W pierwszym przypadku polega na działaniach niwelujących deficyty zdrowotne, a także poprawiających jakość życia. Rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwienie pacjentowi powrót do życia społecznego, np. poprzez edukację. W przypadku rehabilitacji zawodowej, osoba z niepełnosprawnością zyskuje szansę wejścia na rynek pracy poprzez pomoc w kierowaniu drogą zawodową. Gabinet rehabilitacji może być ukierunkowany na konkretną formę interwencji, bądź też oferować bardziej kompleksowe usługi.
Zakres i charakterystyka fizjoterapii
Fizjoterapia to ogół działań ukierunkowanych na usuwanie różnych dysfunkcji zdrowotnych, realizowanych bezpośrednio podczas pracy z ciałem pacjenta. Z reguły nastawiona jest na konkretne obszary, np. stawy, kończyny czy grupy mięśniowe. Fizjoterapia obejmuje wiele zróżnicowanych problemów i dolegliwości, włącznie z tymi o charakterze ortopedycznym, kardiologicznym, neurologicznym czy pulmonologicznym. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się pacjentami zarówno dorosłymi, jak i dziecięcymi. Fizjoterapeuta pomaga osobom po zabiegach i przeprowadza przygotowanie przedoperacyjne, a także zapewnia wsparcie seniorom w przywracaniu funkcji ruchowych, dochodzącym do sprawności pacjentom okologicznym czy kobietom w ciąży z dolegliwościami w obszarze dna miednicy. Szeroki zakres usług posiada chociażby gabinet fizjoterapii Re-forma w Gdańsku, zajmujący się zarówno fizjoterapią, jak i kompleksową rehabilitacją. W praktyce nazywanie fizjoterapeuty rehabilitantem nie jest błędne, jednak w zakresie kompetencji obu specjalistów występują pewne istotne rozbieżności.
Podstawowe różnice
Fizjoterapią zajmuje się zazwyczaj fizjoterapeuta wykwalifikowany w tej dziedzinie, podczas gdy za rehabilitację odpowiada tak naprawdę cały zespół specjalistów. Należą do niego zarówno fizjoterapeuci, jak i chociażby ortopedzi, rehabilitanci, pielęgniarze, psycholodzy, logopedzi czy terapeuci zajęciowi. Ich zadaniem jest dostosowanie potrzeb pacjenta do jego środowiska, co często odbywa się we współpracy z rodziną i najbliższymi. Gabinet fizjoterapii świadczy natomiast usługi ukierunkowane na bardziej bezpośrednie terapie. Należy do nich chociażby kinezyterapia obejmująca szereg ćwiczeń oddechowych, usprawniających czy odciążających, a także fizykoterapia z wykorzystaniem różnych zjawisk fizycznych. Zabiegi takie mogą bazować na aparatach ultradźwiękowych, urządzeniach generujących pole magnetyczne i promieniowanie podczerwone, krioterapii czy laserach wysokoenergetycznych i biostymulacyjnych. W zakres fizjoterapii wchodzi również terapia manualna, która skupia się na wykorzystaniu specjalnych technik wykonywanych za pomocą rąk fizjoterapeuty celem odpowiedniego oddziaływania na ciało pacjenta. Usługi takie często mają formę masaży, które umożliwiają mechaniczną pracę z tkankami.
Artykuł sponsorowany